Dünya tarih boyunca hiç görülmemiş günler yaşarken Pek çok insan önemli bir şeyler olacağını bilmesede hissediyor. Tahminler belli başlı birkaç konu üzerinde yoğunlaşıyor. Bunlardan bir taneside zombi istilası. Bazıları için bir zombi kıyameti uzak bir fantezi gibi görünsede pek çok insan için geçerli sebeplerden dolayı oldukça gerçek bir senaryo. Bu yazımda konuyla ilgili yaşanan son gelişmeleri sizlerle paylaşıcam.

İnsan Nüfusunun büyük bir kısmını yok ederek dünyayı başka bir yer haline getirecek bir salgın sorarsanız bunun adı sadece zombi kıyameti olabilir. Elbette zombiden kasıtımız öldükten sonra dirilen filmlerden aşina olduğumuz tipik yaratıklar değil. Daha evvel ki videolardada bahsettiğim gibi bir zombi salgını bilimsel açıdan oldukça mümkün.! Aslında Küresel hastalık salgınları, korkunç olmak için zombilere ihtiyaç duymazlar: Yinede bu hastalıklar’ın tamamı arasından, Global Catastrophic Risk Report’a göre zombi salgını bir yok oluş olayının birinci olası nedeni. Global Catastrophic Risk Report’a hazırladığı raporda İspanyol Gribi, Veba ve AIDS’e dünya nüfusunun% 25’inden fazlası maruz kaldı”. Pandemilerde ölüm sayıları yüksektir, çünkü bağışıklık kazanmadığımız virüslerden, yani hayvanlardan gelen virüslerden kaynaklanmaktadırlar. Yinede bir Zombi virüsünün dünyada yayılması bunlardan çok daha olasıdır. Dünya Sağlık Örgütü Geçmişte salgınlara neden olan virüsler tipik olarak hayvan influenza virüslerinden kaynaklanmaktadır. Ancak geleceğin virüsleri henüz aklımızın almadığı teknolojik açıdan kusursuz olarak geliştirilmiş virüsler olacaktır. Nitekim salgın hastalıklara sebep olan virüsler zaman içerisinde çevre koşullarına adapte olurken bilim insanları bu süreçte tedavi geliştirmeyi başarmıştır. Ancak gelişimini tamamlamış ve özel olarak üretilmiş bir virüsün karşısında insanoğlunun pek fazla şansı olmayacaktır. Yumurtaya dayalı bükülme, salgın tedavisi için kullanılan protokolümüzü karmaşıklaştırıyor. Normal bir salgınla mücadele edebilmek için üç önemli adım tahmin, modelleme ve tedavidir. Ancak yayılması muhtemel bir zombi virüsünde bu planlamanın hiçbir geçerliliği olmayacaktır. Demiştir.

Brezilya Sao Paolo Üniversitesi’nden João V. Tomotani’ye göre zombi kıyametini meydana getirebilecek 6 farklı olasılık var. Dr Tomotani zombi salgını konusunda dünyanın en önde gelen bilim adamlarından bir tanesi. Elindeki verilere ulaşabilmek için dünyanın en tehlikeli 20 ye yakın bölgesinde zombi virüsü yaratmakta kullanılabilecek 6000den fazla patojen toplamış ve bunları detaylı şekilde inceleyerek bilgisayar aracılığıyla simule etmiştir. Yaptığı çalışmalarla bir salgının nasıl başlayıp gelişeceğine dair en somut bilimsel verilere ulaşmayı başarmıştır. Geek Studies isimli bir sağlık kuruluşu Dr Tomotani’nin elde ettiği verilerden yola çıkarak Belirli bir alandaki insan sayısından ve onları enfekte etmek için ihtiyaç duyulan az sayıdaki zombiden, insanların yeni dünyaya adaptasyon sürecine dünyanın ne kadarının hayatta kalacağını kapsamlı şekilde anlattığı bir rapor hazırladı. Rapora göre Türkiye’de olası bir zombi kıyametinde hayatta kalacak nüfus sayısı 280.000 kişi. Hiçbir senaryoda zombiler uzun süredir aktif değil. Dünyayı mahfetmeye sadece 3 aylık bir zombi salgını yeterli geliyor. Ayrıca Dr Tomotani’nin elde ettiği verilere göre, Acı hissetmemelerine rağmen Zombilerin yaraları insanlarınkine oranla 4 kat daha hızlı iyileşiyor. Bunun anlamı şu. Bir zombi salgını virüs bulaşabileceği sağlıklı insanlar bulabildiği sürece İnsanoğlunun şimdiye kadar gördüğü en hızlı salgın hastalık olarak cereyan edecektir. Ya da, Tomotani’nin kasvetle özetlediği gibi, Herkesin zombi olabilme ihtimali vardır. Ayrıca filmlerdekinin aksine çok aptal ve yavaş değil göreceli olarak biraz daha zeki ve hızlı olacaklardır. Tedbirlerse net değildir. Demiştir. Patojen, insanların birbirlerini yemelerine neden oluyorsa, tüm protokol çöpe gider: Hızlı aşılama ve büyük insan sürülerinin karantinaya alınabilmesi çok önemlidir, çünkü hastalık çok hızlı yayılır, bu yüzdende bilim insanlarına hastalığı doğru bir şekilde modellemek ve aşı geliştirmek için daha az zaman kalır. Fakat büyük insan sürülerini karantinaya alabilmek neredeyse imkansızdır. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri bile 1 milyon kişilik bir insan sürüsünü karantinaya alacak güce sahip değildir. Tomotani’nin en iyi ve en kötü senaryosu şöyledir. Birinci senaryo iyi olan Bu senaryoda, nüfusun% 20’si ilk enfeksiyon dalgası sonrasında hayatta kalmaya adapte olabildi. Bir süre sonra virüse karşı %50 etkili bir aşı geliştirilebildi.

Topluluk eğitildi ve zombilerle mücadele konusunda bilinçlendirildi. Aşı sayesinde salgın yavaşladı. Yinede üretim olmayacağı için bu kaynak sıkıntısında tam etkili bir aşıyı geliştirmek yıllar alacaktır. Sonunda dayanabilenler aşılarla donatıldıktan sonra, insanlar toparlanmaya başladı. Bildiğimiz dünya sona erdi, zombi istilası kontrol altına alındı. Ancak etrafta halen çok fazla zombi var ve dünya nüfusundan sadece %20 lik bir kısım hayatta kalabildi. 2. Senaryo ise en kötü olanı. İnsanlar teknolojiyle gelen rahatlarına düşkünlüklerinden ve inançsızlıklarından dolayı istilayı ciddiye almadı Virüsün kuluçka süresi 2 hafta dünyanın her şehrine hava kara ve deniz yoluyla seyahat eden taşıyıcılar birkaç gün içerisinde virüsü her yere yaydı. Kuluçkalar kırıldıkça panik ve korku baş gösterdi. Organize olamayan insan oğlu sahip olduğu bilimsel imkanları kaybetti aşı geliştirilemedi. 2 yılın sonunda insanların soyu tükenmek üzere dünya nüfusunun %99’u hastalıktan etkilendi. Kalanlar yaşadıkları için şanslı sayılmazdı. Artık yüksek rakımlı yerlerde karınlarını doyurmaya çalışıyorlar. Mücadele gücü kırıldı. Medeniyet tamamen çöktü. Pek çok istihbarat birimi raporlarında gizli örgütler haricinde bazı terörist gruplarında yer altında insanları zombileştirecek virüsler üzerinde çalıştıkları sabittir. Bu bağlamda devletler olası bir zombi kıyameti karşı tatbikatlar yapmaktadır. Tatbikatların sivil halka ayrılan kısımlarından çıkan sonuç ise Bir zombi kıyametinden kurtulmanın en iyi yolu, salgından hızlı hareket etmek ve onu önleyebileceğiniz az nüfusa sahip bir yere gitmektir. Kendi gıdalarını yetiştirmek için tatlı suyun yakınında ve ılıman iklimde olması gerekir. Elbette pek çok insan buraya talep göstereceği için nüfusu ne pahasına olursa olsun düşük bir seviyede tutabilmekte bu konuda hayati önem taşıyor. MatPat, adlı youtuber zombi kıyametinde gitmek için en iyi yer neresi? sorusuna cevap aradı. Salgın modellerine, küresel nüfus trendlerine ve tarım takvimlerine baktı. Tespit ettiği bölgeleri liste halinde yayınladı.

Dünya çapında zombi kıyametine inanan binlerce kişi salgına hazırlanmakta darkweb üzerinden organize olarak guruplar kurmaktadır. Bazı grupların bu iş için ayırdıkları bütçeler öylesine yüksektir ki sıradan bir insanın bir ömür çalışsa kazanamayacağı meblağları zombi kıyametinde kullanabilecekleri araçları arda arda satın almak için kullanmaktadırlar. Grupların kıyamet için hazırladıkları bir birinden ilginç tasarım harikası sığınaklar dağ evleri ve benzeri yapılar adeta göz almaktadır. Bu akımla beraber pek çok firmada zombi kıyametinde kullanılmak üzere tasarlanmış araba motosiklet ve çeşitli araç gereçler üretmeye başlamıştır. 2000’li yılların başından beri darkweb üzerinde çeşitli adreslerden yayın yapmakta olan deepworld adlı haber/teori bloğu bu konuda yaptığı bir paylaşımla zombi gruplarının faaliyet gösterdikleri forumları hareketlendirdi. Deepworld bloğu Amerika’nın Irak’ı işgali, İkiz Kuleler saldırılarını, Suriyede ki iç savaşı, Obama ve Trump’un başkan seçileceğini yıllar öncesinden açıklayarak takipçileri arasında hayli ses getirmişti. Pek çoklarına göre blok sahibi eski bir CIA direktörü. Yaptığı paylaşımdaysa 18 kasım 2018 tarihinde Amerika’da yaşanacak sansasyonel bir olayın bir grup olaylar zincirini başlatacağını takip eden birkaç ay içerisinde de ilk zombi vakalarının görüleceğini 2019’un sonlarına doğruda salgının tüm dünyaya yayılacağını anlatan bir yazı kaleme aldı. İddialarını simsonlar, znation ve the walking dead gibi bazı televizyon programlarınında belli şekillerde bu tarihe atıfta bulunduklarını, Fema kamplarının kuruluşlarından beri ilk defa turuncu alarm seviyesine çıkarıldıklarını ve Ünlü deşifreci Edward Snowdenin’de durumdan haberdar olduğunu anlatarak destekledi. ABD’li bilgisayar uzmanı, eski CIA ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı olan Snowden Gizli Ulusal Güvenlik Dairesi belgelerini medyaya ifşa ederek Ulusal Güvenlik Dairesi tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, UFO’larla ilgili yapılan çalışmaları, Beş Göz ortaklarını ve birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran Ulusal Güvenlik Dairesi sızıntılarını başlatmıştır. Snowden’in gizli belgeleri ifşa etmesi Pentagon evraklarını sızdıran Daniel Ellsberg tarafından ABD tarihindeki en önemli sızıntı olarak nitelendirilmiştir.

5 Haziran 2013’te başlayan bir süreç PRISM, XKeyscore ve Tempora gibi internet izleme programlarının yanında ABD ve Avrupa’nın telefon metadatalarının alıkonulmasını ortaya çıkardı. Raporlar, Snowden’in Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Booz Allen Hamilton için çalışırken The Guardian ve The Washington Post’a sızdırdığı belgelere dayanmaktadır. Gazetelere yapılan siyasi baskılar sebebiyle Kasım 2013’e kadar The Guardian belgelerin yüzde birini yayımlayabildi. Adil yargılanmayacağını düşünüp ülkeyi terk eden Snowden, başta Latin Amerika’ya kaçmayı düşünürken Julian Assange’ın tavsiyesiyle Rusya’ya gitti. Rusya’da havalimanında bir süre kaldıktan sonra Temmuz 2013’de 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı aldı. Sürenin dolmasından sonra 1 Ağustos 2014’de 3 yıllık geçici oturum hakkı elde etti. Deepworld’ün Açıklamasının üzerinden 1 ay geçmesine rağmen Snowden de bu durumu yalanlamadı. Aksine twitter hesabı üzerinden kısa süreliğine zombi kıyameti ile bütünleşmiş olan biohazard sembolünü yayınladı daha sonrada kaldırdı. Blog ilk açıklamasından 1 hafta sonra yaptığı 2. Açıklamasında salgının Afrika’dan başlayacağını ve salgında kullanılacak olan patojenin yarı organik yarı mekanik muhtemelen nano teknoloji ürünü daha evvel görülmemiş bir virüs olacağını duyurdu. Son olarak tarihin şu an için kesin gözüktüğünü ancak gelişen olaylara göre ertelenme durumu olursa net tarihin tekrar paylaşılacağını ekledi. Bende bu konuda bir gelişme olduğu takdirde Instagram hesabım üzerinden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

10 YORUMLAR

  1. KÜLT TV videolarının bir çoğunu izledim.aslında zombi kıyameti çin verilen tarih isimli videonuz çok ilgimi çekti.Düşünüyorum ama biraz inanılmaz geldiğini itiraf etmeliyim.
    Ben nacizane konuyu iyi işleyemedğinizi düşünüyorum.Biraz özet geçmiş gibi geliyor.daha derine inilmeli kanaatimce ve dr tomatani ile ilgili pek bişey bulamadım internette.Bulduklarım da Türkçe değildi.Bir izleyiciniz olarak affınıza sığınarak eleştiriyor ve youtube vidyosu modundan çıkarak belgeselkıvamında bilgilendirici ve daha fazla detayın olduğu kronolojik üslüpla yapılmış bir bölüm bekliyorum.Umuyorum ki buna tüm takipçileriniz de benim kadar memnun kalıcaktır.Emekleriniz için ayrıca teşekkürederim.

  2. Hadi bakalım 13 gün kaldı, bekliyoruz.. Olursa güzel olur, rezalet hayatlarımız az olsa da şenlenir. Sonuçta İsveç’te refah içinde müstakil evde yaşayan aile çocukları değiliz. Ülkenin de bizimde birileri sayesinde geleceğimiz yok nasıl olsa 🙂

  3. 2019 girdik ,mayıstayız bakalım sona doğru geliyoruz olacak mı acaba,aslında ben olmaz diyorum çünkü imkansız gibi geliyor saha çok senemiz var ,erken gibi hala herkes one atiyor herseyi ama birsey olmuyor ,kanıtlayabilecek varsa yazsın☺

  4. Kardeşim videoların, içeriklerin çok güzel ancak dediğin gibi araçları yani özel üretim araçları internette bulamadım şuan 7. aydayız ve senin yazdıklarına göre maksimum 5 ayımız kaldı bence ve çoğu kişi de katılır, olmayacak. Tabii herkesin görüşü farklı ama düşüncesi bile çok saçma geliyor.

CEVAP VER

*