Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz pek çok şey hızla gerçekleşiyor…
Beyin dalgalarıyla çalışan sentetik kollar ve bacaklar…
Yapay organlar geceleri bile görmemizi sağlayacak solüsyonlar.
Şimdide bunlara zekamızı 3 – 4 kat arttıracak Implantlar eklendi.
Teknoloji o denli hızlı ilerledi ki henüz bu yeniliklerin etik tartışmaları dahi sonuca bağlanamadı.
İnsanoğlu yeni dönemde yarı mekanik hibrit bir tür olma yolunda hızla ilerliyor.

Tekniyum terimi teknoloji yazarı Kevin Kelly’nin ortaya attığı bir kavramdır. teknoloji ve yaşam arasında bir analojiden doğmuştur. Tekniyum artık dünyamızda doğa gibi büyük bir güçtür ve tekniyuma olan tepki, doğaya olan tepkiye benzer. teknolojinin canlı bir meta organizmaya dönüşmesi tekniyum olarak açıklanmıştır. Yarım milyar yıl önce Kambriyen Patlamasıyla gezegenimizde aniden yaşam belirdi. Gezegendeki türlerin çoğu neredeyse bir gecede var oldu. Bugün, Tekniyum’un Kambriyen Patlamasına şahit oluyoruz. Her gün yeni teknolojik türler doğuyor, yetişilemeyecek bir hızla gelişiyor ve her yeni teknoloji diğer yeni teknolojileri oluşturmakta bir araç haline geliyor. Bilgisayarın icadı, akıllı telefonlardan uzay gemilerine ve robotik operatörlere kadar uzanan yeni araçlar geliştirmemizi sağladı. Zihinlerimizin alabileceğinden çok daha hızlı bir yenilik patlamasına şahit oluyoruz. Teknolojinin bizlere olan faydaları saymakla bitmez belki ama haddinden fazla kullanıyoruz.. Otobüs duraklarında birbirleriyle konuşmayan insanlara bir bakın kafalarını telefonlara gömmüşler. Sabah kalkar kalkmaz ilk yaptığımız şey aile fertlerine günaydın demek değil telefonumuza bakmak! Değişiyoruz. İçimizde sonsuza dek yaşayacak kolesterol yiyici nanobot’ları kanımıza enjekte etmeye başladık, kendi zihinlerimizin hükmettiği sentetik uzuvlar geliştiriyoruz, genlerimizi değiştirmek için CRISPR gibi genetik yazılım araçları kullanıyoruz ve kelimenin tam anlamıyla kendimizin daha gelişmiş türevlerini tasarlıyoruz. insanlar başka bir şeye doğru değişim geçiriyor. Biyolojiyle teknolojinin birleşiminden türemiş hibrit bir tür oluyoruz. Bugün bedenlerimizin dışında var olan akıllı telefon, işitme cihazı, okuma gözlüğü, ilaç; gibi araçlar elli yıl içinde bedenlerimizin içine aktarılacak ve artık kendimizi Homo Sapiens yani insan kabul edemeyeceğimiz bir noktaya geleceğiz.

Teknoloji’nin gelişmesiyle insanlara kattıkları da paralel olarak gelişmiştir. Bir kaç sene evveline kadar kopan uzuvlarımız yerine plastik veya tahta uzuvlar kullanılırken günümüzdeyse düşüncelerimizi algılayarak hareket edebilen ve orjinal uzvumuzdan çok daha kuvvetli olan uzuvlar geliştirilmiş, insanlar vücutlarına taktırdıkları bellekler ve infrared sensörlerle artık banka ödemelerini yapıp evlerinin kapılarını dahi açmaya başlamışlardır. Öte taraftan baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji göz önünde bulundurulduğunda bunların sadece başlangıç olduğunu anlayabiliyoruz. Bu anlattıklarıma ek olarak üzerinde uzun zamandır denemeler yapılan bir teknoloji Northwestern Üniversitesi’nde hayata geçirildi. Teknoloji’nin muhattabıysa kopan uzuvlar değil insan zekası. Zeka, uzun zamandır fiziksel ve sosyal bilimlerde tartışma konusu olmuştur. Zeki olmak genetik piyango meselesi midir, bir kişinin sahip olduğu veya basitçe sahip olmadığı bir şey midir? Veya zeki olmak temel olarak ebeveynlerin methodları, elverişli bir sosyal çevre ve üstün eğitim yöntemleriyle mi ilintilidir? Bilim dünyası bu soruların etrafında uzunca yıllar dönüp durdu. Anacak bu yeni teknoloji tüm bu tartışmalara son verecek gibi duruyor. Yeni teknolojinin amacı kullanan kişinin bir network ağının tüm gücüne tek bir düşünce ile erişmesine izin verebilecek bir beyin implantı geliştirmek. Bu implantın önümüzde ki 5 sene içerisin de pazara girmesi hedefleniyor. Çip, Northwestern Üniversitesi merkezli bir nörobilimci ve işletme profesörü olan Dr. Moran Cerl’in, Silikon Vadisi’nde ismini vermeyi reddettiği ekip üyeleriyle beraber uzun yıllardır yaptıkları çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıktı. Yapılan ilk tanıtım da Implantın, bir kişinin olabilecek tüm soruların cevaplarına erişmesini sağlayacak bir internet bağlantısı üzerinden çalışacağı açıklandı. Aslına bakarsanız, insan beynini internete bağlayan bu tür süper implanları yapmaya çalışan tek isim Cerl’de değil. Facebook’un mühendisleri “beyin hesaplama ara yüzü” olarak adlandırılan özel bir yapay zeka konusunda uzun süredir çalışmalar yürütüyor ve tartışmalı Tesla firmasının CEO’su Elon Musk, körlüğü için bir tedavi sağlamayı amaçlayan Neuralink firmasında da benzer bir sistem için bir kaç milyar dolar kaynak sağladı.

Cerl bu saydığım firmaların projelerinde karşılaştıkları çoğu sorunu aşarak ön plana çıktı. Çipin Çip araştırmasının şu anda takıldığı en büyük nokta nasıl yerleştirilebileceği. Cerl, “Herkes şu anda çok fazla zaman harcıyor, kafanıza bir delik açmadan beyine bir şeyler sokmanın yollarını bulmaya çalışıyor” diye durumu özetliyor. Implant hazır ancak zarar vermeden insan beynine yerleştirmenin bir yolu bulunmalı. Şirketler veya bireyler nihayetinde hangi yöntemi kullanacaklarına bakılmaksızın, zeka çipi olarak adlandırılan Implantları piyasaya sürmeleri toplumun yakın gelecekte uğraşması gereken bir şey. Pek çok etik tartışmayıda beraberin de getiriyor olsa da buna muhalefet eden bir yasa da yok. Aslında, ABD’de yaklaşık 40.000 kişi zaten akıllı çiplerle yaşıyor, ancak bunlar yalnızca özel tıbbi amaçlar için tasarlandı. Çipler piyasaya sürüldüğünde çok talep alacakları kesin. Pazar genişledikçe, zeka çipleri için etik problemler ortaya çıkacak ve Cerl’de bunun farkında olarak “Bu artık bir bilim sorunu değil. sosyal bir sorundur.” diyor. Bir yonganın fiyatı ortalama 500.000$ olacak. Yongaları kullanan insanlar “Sadece doğru yatırımları düşünerek bile para kazanabilirler, bu yüzden daha da zenginleşecekler, daha sağlıklı olacaklar, daha uzun yaşayacaklar.” Yani görünüşe göre toplumun elitlerine her şeyin dahasını verecekler gibi duruyor. Toplumda zengin ve fakir arasındaki eşitsizliğin artmasına neden olacağı da ortada. Implantlar dolayısıyla kullanan insanlar doğrudan bir bulut sunucusuna bağlı olacaklar. Çok miktarda bilgiye anında erişebilecekler. Belli bir konunun maddi risk analizini anında fark edebilecek ve maddi anlamda gelişmesi beklenen tüm yatırımların istatistiklerini hiç bir çaba sarf etmeksizin elde edebilecekler. Çipleri kullanmayan insanlarsa onların yanında adeta 2. sınıf bir vatandaş gibi kalacaktır.

CEVAP VER

*