Yeni bir araştırmaya göre, zaman yolculuğu matematiksel olarak mümkün. Bir araştırmacı, alanın üç boyuta ayrılmaması gerektiğini düşünmüş; Bunun yerine, dört boyutun aynı anda, farklı yönlerin bağlı olduğu bir uzay-zaman sürekliliği olarak düşünülmesi teorisini ortaya atmıştır.

Zaman yolculuğu popüler filmlerde ve kitaplarda mümkün olsa da, bir bilim adamı gerçekte,  fazla zaman yolculuğu tekniği olduğunu keşfetti. Bir araştırmacı, matematiksel olarak zaman yolculuğunun mümkün olduğunu ortaya koyan yeni, devrimci bir model yarattı. Matematiksel olarak çalışıyormuş gibi görünse de uzmanlar, şimdilik çalışmakta olan bir “zaman makinesi” yaratmak için doğru materyali bulamamışlardır. Çalışma kısa süre önce IOPscience Journal Classical and Quantum Gravity’de yayınlandı ve matematiksel olarak zamanda yola çıkabildiğimizi gösterdi:

Bu yazıda, bir “zaman makinesi” nin bir kişinin tanımına uyacak şekilde tasarlanmış geometrisi sunulmuştur. Hareketli bir gözlemcinin yorumladığı gibi, içinde bulunanların zaman ve mekan boyunca geriye ve ilerlemelerine izin veren bir kutudur. Timelike gözlemciler, uzay süresi boyunca dairesel, açısal  bir yörünge boyunca hareket eden geometrinin bir ‘kabarcığı’ içinde hareket eder. Kabarcık içerisindeki belirli zaman zarflı gözlemcileri sürekli bir hızlanma sürdürürlerse, dünya çizgileri kapanacak. Analizlerimiz, uzaylılığımızın nedensel yapısının yanı sıra onun fiziki niteliğiyle ilgili bir açıklama içermektedir. Böyle bir balonun bir boşluk süresi içine dahil edilmesi, arka plan uzay süresini yönlendirilemez hale getirecek ve başlangıç ​​değeri probleminin formülasyonları için ilave tutarlılık kısıtlamaları oluşturacaktır. Uzay-zaman geometrisi jeodezik olarak eksiktir, çıplak tekillikler içerir ve egzotik madde gerektirir.

British Columbia’nın Okanagan Üniversitesi kampüsünde bir matematik ve fizik eğitmeni olan Ben Tippett, zaman yolculuğunun en azından matematiksel olarak mümkün olduğunu ortaya koymuştur. “İnsanlar zaman yolculuğunu bir kurgu olarak düşünüyorlar ve mümkün olmadığını düşünmeye eğilimliyiz, çünkü aslında bunu yapmıyoruz. Ama matematiksel olarak, mümkün “diye açıkladı Tippett, Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre,  alanın üç boyuta bölünmemesi gerektiğine karar veriyor zaman ayrılıyor. Bunun yerine,  dört boyutun aynı anda, farklı yönlerin bağlı olduğu bir uzay-zaman sürekliliği olarak hayal edilmesi gerektiğini söylüyor. Zaman yolculuğu. Einstein’ın teorisine dayanan araştırmacılar, uzay-zamanının eğriliğinin evrendeki gezegenlerin kavisli yörüngelerinden sorumlu olduğunu savunuyorlar.

Araştırmacı, uzay-zamanının ‘kavisli’ olmaması durumunda, evrendeki gezegenlerin düz bir çizgide seyahat edeceğini savunuyor. Kendinizi KASAL YILDIZIN yanında durduğunuzu düşünün. Orada, uzay-zaman geometrisi kavisli hale gelir ve yakındaki kozmik cisimlerin tüm düz yörüngeleri, yıldız etrafında eğimli bir yolu izleyerek bükülür. “Uzay-zaman yüzeyinin zaman yönü de eğriliği göstermektedir. Tippett, aldığımız kara deliklere yaklaştığına dair kanıtlar olduğunu, zamanın yavaşladığını gösteriyor “dedi. “Bir zaman makinesi modelim, zamanı kavisli uzay zamanını kullanır , düz bir çizgi değil, yolcular için zamanı daireye çevirmek için; Bu daire zamanla  bizi geri alıyor. “

Çalışma için Tippett Uzay-zamanında veya daha karizmatik olarak TARDIS olarak adlandırılan, Hareketli Acausal Retrograd Alan adı verilen bir matematiksel model ortaya attı. Tippett, alanı uzaydan ileri ve geri içeriği taşıyabilen uzay-zaman geometrisinin balonu olarak tanımlıyor. Bu “kabarcık”, uzay-zaman boyunca, ışık hızları 8’den daha hızlı bir hızda hareket eder ve sonuç olarak zamanla geriye doğru hareket etmesine izin verir. “Uzay-zaman araştırması büyüleyici ve sorunlu. Ayrıca, matematik ve fiziği kullanmanın eğlenceli bir yolu “diyor Tippett. “Alanımdaki uzmanlar 1949 yılından beri matematiksel zaman makineleri olasılığını keşfediyorlar. Araştırmam bunu yapmak için yeni bir yöntem sunuyor” dedi.

Bununla birlikte, araştırmacı, zaman içinde yolculuk etmenin matematiksel olarak mümkün olduğunu söylese de, yakın gelecekte herhangi birisinin şimdiye kadar bir çalışma saati makinesi inşa edeceğinden şüphe ediyor. Tippett, “HG Wells, ‘zaman makinesi’ terimini popüler hale getirdi ve bir gezginin aslında zaman yolculuğunu başarmak için bir ‘makine veya özel kutuya” ihtiyaç duyacağı düşüncesiyle insanları terk etti. “Matematiksel olarak mümkün olsa da, uzay-zaman makinesi yaratmak henüz mümkün değil, çünkü uzay-zamanını bu imkansız şekillerde bükmek için – egzotik madde olarak adlandırdığımız  malzemelere ihtiyacımız var, ancak bunlar henüz keşfedilmedi” dedi.

CEVAP VER

*