Rus bilim insanları, Antartika’da bulunan buzul altında ki Vostok Gölü’nde yeni bir yaşam formu keşfettiklerini bildirdiler.

bakteri

İlginçtir, uzmanlar, yeni keşfedilen yaşam biçiminin, bilinen tüm canlı organizmalara genetik olarak yalnızca % 86 oranında benzediğini söylüyor. 1959-1964 yılları arasında Sovyetler, Antartika’ya çok sayıda jeolojik araştırma gerçekleştirerek çeşitli bilimsel keşifler yaptılar. Unutmamak gerekir ki, bazı bölgelerde buzların iki kat daha kalın olmasına rağmen, kıtanın çoğu 2.500 metrelik bir buz katmanı tarafından örtülmüştür. Elde edilen verilere dayanarak, Rus coğrafya uzmanı Andrei Kapitsa, yaklaşık 4 kilometre derinlikte bulunan bir gölün varlığını öne sürdüyse de 1994 yılına kadar buzun yaklaşık 4.000 metre altındaki sıvı halde bulunan gölün varlığı kesin olarak ispat edilemedi.

1994 senesin de ise varlığı kesin olarak ispatlanan gölün adı Vostenika Gölü olarak ilan edildi.(Vostok, 1820’de Antartika kıtasını keşfe çıkan iki Rus gemisinden biriydi. Göl, Rus araştırma istasyonu Vostok’un adını aldı.) 2012’de Rus bilim insanları kalın buz katmanlarını araştırmaya başladılar ve sudan yüzlerce litre numune aldılar. Bu yer altı gölü, muhtemelen Jüpiter’in ayları (Avrupa, Callisto ve Ganymede) ve Satürn’ün ay Enceladus’a olan benzer göllerin dünyadaki tek örneği olarak. bu uzak yerlerde bulunabilecek yaşam formlarına dair bir delil niteliği taşımaktadır.

bacterial-communication-full

Nasa; Bakterinin keşfi, İnsanlığa güneş sisteminin diğer bölümlerinde yaşam bulmak için bilgi ve umut olmuştur. Dünya üzerindeki bu aşırı uç yerin araştırmasını desteklemenin de başka bir nedeni. demiştir. 2016 da ise St. Petersburg’da Nükleer Fizik Üniversitesinde ki kriyobiyoloji laboratuarının başında bulunan Sergei Bulat, Antartika’da yeni bir yaşam biçiminin keşfedildiğini açıkladı: Üzeri buzullarla kaplı bu gölde, ancak dört kilometre boyunca sondaj yapıldıktan sonra bu bakteriye ulaşabildiğini anlattı.

Dünya yüzeyinin % 10’unu kaplayacak kadar büyük olan 14 milyon kilometrekare ile Dünya üzerinde ki donmuş tatlı suyun % 90’ını barındıran ve hala büyük bir kısmı keşfedilmemiş olan Vostok gölü, bu son keşifle dikkatleri yeniden üzerine çekti. Göl araştırıldıkça, hala yüzlerce, hatta binlerce mikroskopik tür’ün izlerine rastlanıyor, bunlar hala Dünya’da sınıflandırılmamış ve tanımlanamayan türlerden oluşuyor.

Bununla birlikte, keşfedilen bu yeni yaşam formunda özel bir hücre türü olan w123-10 bulunması gibi olağanüstü ayrıntılar var. Genetiğinin yalnızca % 86’sı bilinen formun şimdiye kadar bilinen organizmaların geri kalanına benzememektedir; Uzmanlar keşfin bilim için son derece önemli olduğuna değiniyor ve bakterinin genetikçiler için son derece ilginç bir varlık olduğuna dikkat çekiyorlar.

banner

CEVAP VER

*