Uzun çalışmak yerine daha akıllıca çalışmaya karar vermek çoğumuz için şaşırtıcı değildir. Fakat, bilimsel olarak hangi çalışma teknikleri ve püf noktaları mükemmel notlar almanı sağlayabilir?

Birinci olarak, araştırmalar gösteriyor ki çalışma süreleri mini parçalar halinde olursa daha etkili oluyorlar. Mesela ben bu teoriyi uygulayarak 30 dakika ders çalışıyor ve 10 dakika ara veriyorum. Yani 10 saatlik bir çalışmayı kısa zamanlara sıkıştırmak yerine, birkaç güne yaymak ve 10 saati yirmi parçada yapmak daha etkili. Çünkü beyin küçük bilgi parçalarını büyük bilgi parçalarına oranla daha kolay kodluyor. Gitar çalmayı öğrenmek, yüzmek ve tenis oynak gibi bazı yetenekleri öğrenirken bile bu teknik kullanılıyor. Tüm gece çalışmak sizin için bir hayat felsefesi olabilir ama bu durum sizin düşük notlar almanıza sebeptir. Tüm gece ders çalışmayı rutin hale getirdiğimizde hafızamız dört gün içerisinde olumsuz etki göstermeye başlar. Bunun yerine gün içerisinde çalışmak için belirli bir zamanı belirlemek ve buna göre çalışmak beynimizi daha az yoracak ve öğrenmemiz daha kolay olacaktır. Araştırmalar soncunda yorgun bir şekilde ders çalışmak sizin konuyu kavrayamanıza neden olur. Yani pasif bir şekilde, aldığınız notları okumak veya kitabınızdaki önemli yerlerin altını çizmek o an için size zaman kaybı olacaktır. Kendinize bir çalışma takvimi hazırlayın. Bu size özel bir amaç için çalıştığınızı hatırlatacaktır. Öğrendiğinizi düşündüğünüz konuyu eğer basit bir şekilde açıklayamıyorsanız o zaman öğrenememişsiniz demektir.

Bir çalışma projesinde katılımcılara bir konu verilmiş ve öğrenmeleri istenmiş. Yarısına bu konudan test olacakları söylenmiş diğer yarısına ise bu konuyu diğer öğrencilere öğretmeleri istenmiştir. Katılılımcılardan öğreten tarafın, anlama tarafında olan gruptan daha iyi olmaları beklenmiştir. Öğretme işini yapacağımız zaman beynimiz bilgileri daha mantıksal ve tutarlı olarak organize eder. Tabi ki her zaman tekrar yapmamız gerekir. Tekrar yapmak bilgiyi beynimizde geniş bir alana yerleştirmemizi sağlar. Uygulama tekrarı aynı zamanda güveni artırır böylece daha iyi performans göstermenize yol açar. Zamanı ayarlamak gibi şeyler ders çalışmak için beynimizin olmazsa olmazıdır. Bazı çalışmalar ders çalışırken dinlenen klasik müziğin konsantrasyonu arttırdığını söyler, yakın zamanlı araştırmalar ise daha ritmik bir fon müziğinin odaklanmak için zararlı olduğunu ve müziksiz ders çalışanların daha başarılı olduğunu göstermiştir. Ayrıca eğer hala yapmadıysanız telefonunuzu elinizden bırakın. Çünkü bu ciddi şekilde konsantrasyonunuzu düşürür.

CEVAP VER

*