Filmlerde ve oyunlarda gerçek hayatta henüz yaşanmamış olaylar şifreli bir dille anlatılıyor.
Anlatılanlar bir süre sonra gerçekleşiyor. Amaçları nedir?
Sırada gerçekleşecek hangi sansasyonel olay ver?
-Birileri gözümüzün içine baka baka bizleri kandırıyor.
Bu film ve oyunlardan bir tanesi ve en tartışmalılarından olanı da Resident Evil
-Haydi onun şifrelerini beraber çözelim.

Sinema oyun ve müzik sektöründe var olan kişi ve şirketlerin belli başlı bir yerlere hizmet ettiğini ve vücuda getirdikleri eserlerde de bazı gizli mesajlar olduğu artık herkesin bildiği bir şey. Oyun severler iyi bilirler. Resident Evil serisi salgın hastalık temalı en eski video oyunlarından bir tanesidir. 25 ocak 2019’da eski bir oyununu yenileyerek Resident Evil 2 Remake ismiyle sevenleriyle tekrar buluşturdu.  Beni yakından takip edenler bilir. Oyunlardan pek anlamam ancak şifrelerle aram iyidir.

Oyuncular oyunu büyük bir beğeni ve keyifler oynaya dursun, yapımcı firma bir yerlerden aldığı talimatlar doğrultusun da oyunun içeriğinde dünya gündemini belirleyen öyle gizli mesajlar veriyor ki insan anlamaya başladıkça dehşete kapılıyor. Öncelikle serinin tüm yapımlarında önemli bir rol üstlenen umbrella şirketinin aslında ne olduğuna bir göz atalım. Oyunu bilmeyenler için kısaca özetleyeyim. Türkçesiyle şemsiye ismi verilen bu şirket senaryo uyarınca bir takım virüs denemeleri yapmakta, ekonomik ve politik gücü sayesinde adeta kanunların üzerinde özerk bir yapıdadır. Devlet kurumları üzerinde kuvvetli bir nüfusa sahiptir. Hikaye de ilerlerken şöyle bir notla karşılaşıyoruz. Bu Sabah 5 civarı scot içeri girdi birdenbire ve beni uyandırdı. Üstüne koruyucu kıyafet giymişti. uzay kıyafeti gibi görünüyordu bana da giymemi söyledi. Bodrum katındaki laboratuvar da bir kaza olduğunu duydum. Buna şaşmamalı o araştırmacılar gece bile durup dinlenmediler 11 Mayıs 1998.
Tarihe dikkat edin. Şimdi gerçek hayata dönelim Federal Acil Durum Yönetim Kurumu; yani fema ilk olarak 1978 yılının birinci “Başkanlık Yeniden Yapılanma Planı” kapsamında ele alınan ve bir sonraki yıl, 1 Nisan 1979 tarihinde Başkanlık emriyle kurulan afet ve acil durum yönetimi kurumudur. Afetler için kurulan bu basit kurum günümüzdeyse dünya çapında yüzlerce kampa sahip. Amerikan kanunlarının üzerinde kendi iç tüzüğü ile halkı köle olarak kullanmak, Amerikan başkanını seçimsiz değiştirebilmek gibi korkunç yetkilere sahip pek çok gizli araştırmayı finanse eden karanlık bir kurumdur. Sıradan bir afet yönetim kurumundan bu hale bürünmesi ise 11 Mayıs 1998 tarihinde Amerikan senatosuna sunulan bir yasa sonucu olmuştur. Fema, kazandığı yeni yetkilerle birlikte, milli güvenlik tehlikeye girdiğinde seçimsiz olarak hükümeti ve tüm yönetimi devralacak kurumdur. Amerika Birleşik Devletlerin’de bir eyalette olağanüstü bir durum oluştuğunda başkan’ın onayı olmadan bir vali, olağanüstü hal ilan edemiyor. Fema, ancak başkan’ın ilanı ile devreye giriyor. Bu noktadan sonra, fema’nın başkan’ı dahi aşarak karar alma yetkisi var. yenilenen sıkıyönetim yasası ile bu tür durumlarda askerin daha etkin olduğu bir sistemin önü açılıyor. Sivil ile asker birbirine yaklaştırılıyor. ! Yetkiler ve olanaklar bunlarla bitmiyor. Fema devreye girdiği anda, kanunları askıya alabilme, insanları göç ettirebilme, gerekçesiz olarak gözaltına alma ve tutuklayabilme gibi inanılmaz yetkilere de sahip. Bunlara rağmen Fema en çok kampları ile biliniyor.  Oyunda ki Umbrella şirketi gerçek hayatta ki femayla pek çok benzerlik gösteriyor.

Ama durun daha yeni başlıyoruz. Haydi hikayede ilerlemeye devam edelim. Oyun Rakun City’de geçiyor ve bonus bir bölümde rakunları öldürerek puan kazanabiliyorsunuz… Geçtiğimiz sene Amerika Central Parkta başlayan zombi rakunlar haberlerini duymuşsunuzdur. Tüm rakunlar yok edilerek salgın sonlandırıldı. İlerlemeye devam ediyoruz. Polis şefinin odasında pek çok hayvan figürü var Rakun, geyik, kurt ve tilki, Amerika’da hastalanan geyikler hakkında yaptığım videoyu izleyenleriniz başkaca hayvanlar üzerine deneme yapılacağını söylediğimi hatırlayacaktır. Şefin Odasında bulunan rakun ve geyikler hastalandı geriye iki figür daha kaldı kurt ve tilki. Konuya hakim olmayanlar bunları çok uzak teoriler olarak görebilir. Endişelenmeyin daha net mesajlara da sıra gelecek… Meşhur illuminati kart oyunlarını duymuşsunuzdur. Orada bir kart var Plague of demons buda oyundan bir kesit. Pardon hatları karıştırdım galiba. Devam edelim, oyunun senaryosuna göre olaylar 25 eylül de başlıyor ancak bir yıl belirtilmemiş bu şekilde bazı tarihler var ve yılları yok. Yılları olmayan tarihler zannımca gelecekte yaşanacak olayların tarihleri. Bunlardan en önemlileri 14 ağustos ve 28 eylül saat 14:30 bakalım önümüzde gelecek olan bu tarihlerde bazı olaylar yaşanacak mı ben takip edeceğim sizin de etmenizi tavsiye ederim bir yere not alın.  Ayrıca bir not daha düşeyim 25 eylül 1999 tarihinde Afrika’da bilinmeyen bir virüs salgını yaşanmış ve birkaç ay içerisinde binlerce kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmıştır. Şimdi biraz derine inelim. Hikaye’de virüsü yayan karakter Annette Birkin isimli bir bilim insanı. Annette’in, araştırma başkanı Dr. William Birkin’in kariyerine katıldığı Umbrella USA Arklay Laboratuarı’nda kariyerini kazanmış bir virolog olarak eğitiminden başka önceki hayatı hakkında çok az şey biliniyor. İkili 1980’lerin ortalarında evlenmiş ve 1986’da Annette kızları Sherry’yi doğurmuştu. 1990’ların başında, Golgotha’yı araştırmak üzere yeni inşa edilmiş NEST tesisinde yönetici olarak çalışmaya başladı. Annette’nin bir hatası sonucu Arklay Laboratuvarı’nda başlayan viral salgından sonraki aylarda, Birkins’in Umbrella ile ilişkisi kötüleşti. Projeyi kapatmak ve yaratıkları NEST’ten çıkarmak için yapılan girişimlerden sonra, tesis bağımsız olarak çalışmaya başladı. İkili, ABD ordusuyla Golgotha’yı kendi biyolojik silah projeleri olarak geliştirmek için anlaşma yapmayı başardı. Umbrella’nın ordudaki kendi casusları bunu keşfetti ve 22 Eylül gecesi, USS nihayet laboratuara baskın yaptı ve William’ı vurdu. Annette William’ın Golgotha ​​örneğini kendisine enjekte etmesini durdurmak için çok geç kaldı. Bunun sonucunda William mutasyona uğrayarak basitçe “G” adı verilen güçlü bir yaratık haline dönüştü. Şimdi Annette Birkins ismini bir isim değil şifrelenmiş bir metin kabul edelim.

Kriptoloji ile biraz ilgisi olanlar Hill şifrelemesini bilirler. İlkel şifreleme algoritmalarından birisidir. Bu yöntemde blok şifreleme kullanılır. Yani şifrelenecek açık metin (plain text) bloklara bölünerek blok blok şifrelenir. Her blok için Affine Cipher benzeri bir yaklaşım izlenerek verilen anahtar ile metindeki karakter değeri çarpılır. Elde edilen sonuçlar toplanarak yeni karakter elde edilir. Annette İsmine Golgotha anahtar kelimesini uyguladığımız da elimize geçen isim Mohammed’dir. Aynı şifreyi soy adına uyguladığımızda elimize anlamlı bir şey geçmiyor. Ama durun… Elimiz de bir anahtar olduğuna göre soy isim içinde bir başka yöntem uygulayalım. Açık anahtarlı şifreleme methodu. Yöntemin iki ayrı çözüm şekli var. Asimetrik şifreleme yöntemi olarak da bilinen bu yöntemde kullanıcıların 2 adet şifresi bulunur. Bu şifrelerden birisi herkese açık (umûmî,public key) diğeri ise gizli (private, husûsî) şifredir. Çalışma mantığına göre umumî olan şifre herkese rahatça dağıtılabilir ve bu şifreden hususî olan şifreye ulaşmanın matematiksel bir yolu bulunmamalıdır. Ayrıca umumî şifre ile şifrelenmiş mesajın hususî şifre ile açılmasının bir yolunun bulunması gerekir. Açık anahtar şifrelemesinin en önemli iki kullanım alanı ise şunlardır: Açık anahtar şifrelemesi : Buradaki amaç bir kişiye yollanacak olan mesajın umumî şifre ile şifrelenerek yollanması ve ancak alıcı tarafın hususî şifresi ile açılabilmesidir. Bu sayede örneğin A kişisine mesaj yollayacak olan herkes, A kişisinin umumî şifresini alarak bu şifreye göre şifreleme yapar. Sonuçta mesaj A kişisine yollanır ve A kişisi bu mesajı sadece kendisinin bildiği hususî şifresi ile açar. Sayısal imza: Buradaki amaç bir mesajın yanlış kişilere ulaşmasını engellemek ve tam olarak kimden geldiğinden emin olmaktır. Gönderen tarafın kendi hususî şifresi ile şifrelediği mesajı herkes yine gönderen kişinin umumî şifresi ile açarak bu kişiden geldiğinden emin olabilir. Açık anahtar şifrelemesi gerçek hayattaki bir posta kutusu örneğine benzetilebilir. Buna göre ilgili kişinin adresini bilen herkes bu kişinin posta kutusuna bir mektup bırakabilir. Ancak bu posta kutusunu sadece kutunun sahibi ve dolayısıyla kutuyu açacak anahtarı olan kişi açarak mektupları alabilir. Evet elimizde ki anahtarla bu metindeki sayısal imzayı arıyoruz. Çözümlenen metin Salman sonuç olarak elimizde bir isim ve soy isim var Mohammed Salman sizce de bu kadar tesadüf fazla değil mi? Muhammed bin Selman bin Abdülaziz el-Suud, Suudi Arabistan veliaht prensi, savunma bakanı ve Kral Selman’ın oğlu. Muhammed ayrıca Suud Kraliyet Mahkemesi başkanı ve Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi başkanıdır. Babası Kral Selman’ın tahtının arkasındaki güç olarak tanımlanmıştır ve kaşıkçı cinayeti ile ilişkilendirilmektedir. Hayır hikaye böyle devam etmiyor. Pekte tanınmayan bir Mohammed Salman daha var. Eski videolarımı izleyenler hatırlar.  Dünyanın en gelişmiş zombi salgını similasyonunun tasarımcısı Alexander Alemi.

Alemi’nin üniversitede öğrencilik yıllarında Çok sevdiği bir hocası ortadan kaldırılmış bunun üzerine Alemi salgın modellemesi konusunda büyük bir proje başlatmıştı. Aynı dönemde Aleminin dersine girmese aynı fakültede ve aleminin hocası ile yakın arkadaş bir Dr Mohammed Salman var. Misafir eğitim üyesi olarak bir süre ders vermiş. Fazla tanınan birisi olmasa da uzmanlık alanı özellikle viral yolla bulaşan enfeksiyonlar. Başkaca dikkate değer birkaç çalışması daha var. Amerikan ordusunda Askerlerin farklı ülkelerde ki yerel virüslere bağışıklık göstermesini konu alan bir proje ekibinin parçasıymış öte yandan Fema’ya uzunca bir süre ağız yoluyla bulaşan hastalıkların önlenebilmesini içeren bir projenin danışmanlık heyetinde hizmet vermiş. 2011 senesinde emekliye ayrılarak Nerning denizinde bulunan  St Paul adasına yerleşmiş. Ne kadarda huzur dolu. Bu huzur dolu adada Femanın devasa bir araştırma laboratuvarı olduğunu da belirteyim.

CEVAP VER

*