Nasa,Yeni Bir Güneş Sistemi İçinde Dünya’ya Benzeyen Yedi Tane Gezegen Keşfetti.

Astronomlar,yedi tane Dünya benzeri gezegen keşfetti.Bu keşif Trappist-1 adlı yıldızı gözlemlerken tesadüf eseri gerçekleşti.Bilim insanlarına göre,yedi gezegenin nerdeyse hepsi Dünya ile aynı yaşamsal faaliyetleri gösterdiğini açıkladı ve insanlar için yaşama elverişli olduğunu söyledi. Gökbilimciler,keşfettikleri gezegenlerin yüzeylerinin küçük deniz ve okyanus ile kaplı olduğunu keşfetti.Gezegenlerin üçü o kadar mükemmel ki üzerlerindeki yaşamın çoktan evrimden geçtiğini düşünüyorlar.

ABD uzay ajansı Nasa,Yedi dünya keşfini tarihi bir keşif olarak nitelendirdi.Bilim adamları nihayet ilk iletişime gireceğimiz yıldız sistemini keşfetmiş olabilirler.Yeni keşfedilen güneş sistemi,Trappist-1 adındaki cüce yıldızı üzerinde dolaşırken şans eseri bulundu.Gezegenlerin yüzeyinde,yaşam için gerekli olan,kilit ihtiyaç su var.Yabancı dünyaların üçü o kadar mükemmel ki,bilim adamları üç gezegendeki yaşamın tıpkı Dünya’daki gibi geliştiğini söylüyor.

Astronomlar,gezegenlerin arasındaki mesafenin çok kısa olduğunu,bizim güneş sistemimizin içindeki gezegenlere oranla,yedi gezegenin çok küçük bir alana yerleştrildiğini söylüyor.Bilim adamlarına göre,gökbilimcilerin bunu bir başlangıç olarak övdüğünü,önümüzdeki on yıl içinde o gezegenlerde yaşam formu olup olmadığını öğrenebileceğimizi söylüyor.Bu yaptığımız keşif,eşi benzeri görülmemiş bir gerçek.Günümüze kadar çok sayıda Dünya benzeri yaşamsal faaliyet içeren gezegenleri ve başka bir güneş sistemi bulunmadığını söylüyor.

Astronomlar,Trappist-1’in çevresindeki bütün gezegenlerin,dünyamızda olduğu gibi kayalık bir yapıya sahip olduklarını ve nerdeyse aynı boyutta olduklarını söylüyorlar.Üstelik astronomlar,yedi gezegenden altısının 0-100 derece arasında değişen yüzey sıcaklıklarına sahip olduklarını da ekliyor.

Raporlara göre,Trappist-1,sıcaklığının yarısında,güneşin kütlesinin onda birinde olduğu için yıldız olarak sınıflandırılmasını zorlaştırıyor.Trappist-1’in görünümü kırmız loş bir yıldızdır,Jüpiter’den sadece biraz büyüktür.

Cambridge Üniversitesi’nden bir çalışma yazarından ve astronomundan biri olan Amaury Triaud,”Bence bu gezegenlerde hayat olup olmadığını öğrenmek adına çok önemli bir adım attık”dedi.”Bu gezegenlerde,hayat olup olmadığını öğrenmek için,önce doğru gezegenleri belirlemeliyiz.Dünya’da hayat gelişmeyi başardı ve dünyadaki gibi gazları bastırma özelliğine sahip ise bu gezegenler bunu öğreneceğiz.”dedi.

Bilim insanları,insanları barındırmak için bu gezegenlerin yaklaşık 39 ışık yılı uzaklıkta olduğunu gösteriyor.Kaliforniya Pasadena’daki Caltech / IPAC’deki NASA Spitzer Bilim Merkezi yöneticisi Sean Carey,”Bu 14 yıllık,Spitzer gözlemlerinde gördüğüm en heyecan verici sonuçtur dedi.”Spitzer,James Web Uzay teleskobunun bu gezgenleri takip edebildiği için bu konudaki anlayışımızı daha da geliştiricektir.Gözlemler yaptıkça bu gezegenler hakkında daha çok şey öğreneceğiz”dedi.

Uzmanlar,güneş sisteminin yaşanabilir bölgesinde yer alan,bu su barındıran üç gezegenin yeryüzünde yaşamın gelişip gelişmediğini merak etmektedir.Bunları on yıl içinde açıklığa kavuşturucaklarına inanıyorlar.

 

CEVAP VER

*