Nasa,bilim adamlarının güneş sistemimizin dışında,keşfedilen şey hakkında yeni örnekler sunacağı,bir basın toplantısı düzenleyecek.

Birçok kişi,Amerikan Uzay Ajansı’nın bu konu ile ilgili ne örnek vereceği hakkında bi fikri yok.Uzay ajansları insanların yaşayabileceği bi gezegen bulduklarını bunun hakkında ayrıntılar vereceklerini söylüyor.Bunun yanında gökbilimciler ise dünyanın bir çeşit klonunu keşfettiklerini iddia ediyolar.2003 yılında yapılan Spitzer adlı teleskop bu projeyi ilerletmekte önemli pay sahibi olucak.Bilim adamlarının bu konu hakkında ne sunacaklarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.Nasa bu konu hakkında basın toplantısı yapıcak.

Basın toplantısının,22 Şubat günü saat 13:00’de gerçekleşmesi planlanıyor.Toplantı, NASA televizyon istasyonunda ve web sayfasında canlı olarak yayınlanacak.Twitier kullanıcıları,#askNASA  hastağı ile istediği soruları,Uzay Ajansına sorabilecek. Konferansa özel isimler de dahil olucak.

Bu kişiler;

-Thomas Zurbuchen Washington’daki Uzay ajansı merkezinin ortak müdürü.

-Michael Gillion,Belçika’daki Liege Üniversitesinde gökbilimci.

-Sean Carey,Uzay Ajans’ın California’daki üssün yöneticisi.

-Nikole Lewis,Balitimore’deki Gök Teleskobu Ensitüsünde astronom.

-Sara Seager, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde gezegen bilimi ve fiziği profesörü, Cambridge.

Nasa’nın ne örnekler sunacağını bilinmese de,uzay ajansı bilim adamlarının Spitzer Teleskobu ile birlikte konferans sırasında hazır olacağını söyledi.Spitzer uzay teleskobu,2003 yılında piyasaya sürülen kızıl ötesi alan teleskobudur.Bu teleskobla yapılan en ilginç gözlemlerden biri,Jüpiterden yayılan ışıkların herhangi bi dönüştürücüye ihtiyaç olmaksızın görünebilmesiydi.

Nasa’da çalışan Sean Carey’in anlatığına göre’’Uzaya fırlattığımız gemileri dünyaya indirirken Spitzer’i kullanmayı dahi düşünmedik.O zamanlar gülünç olurdu ama şimdi Spitzer bu işin önemli bi parçası’’dedi.

 

CEVAP VER

*