Giza Piramitlerinin Koruyucusu. Sfenks… Gövdesi uzanan bir aslana, ve kafası  bir firavunun kafasına benzeyen sfensk. Tarih boyunca birçok kez kumlar altında kalmıştır, en az piramitler kadar sırrını muhafaza eden sfensk … Efsaneye Göre Yalnızca Gizanın kumları üzerinde yükselen dev piramitlerin değil, bunların yanı sıra kumların altında uzanan yeraltı şehir ve tüneller sistemlerinin de bekçiliğini yapmış ve yapmaya bugün de devam etmektedir. Sfenks in yaşı mısır piramitlerinden daha eskidir. Hatta sfenks hakkında tufan öncesinden kaldığı dahi söylenir. Bu tezi destekleyen ise sfenksteki aşınmanın rüzgar kaynaklı değil su kaynaklı olmasıdır.

70 Metrelik uzunluğu ve 20 Metreyi geçen boyu ile, Mısırın en büyük heykeli olmayı başarmıştır. Antik Mısır döneminde binlerce Sfenks yapılmıştır fakat bu Sfenksler arsında ilk ve en büyük olan büyük Sfenkstir. Öncelikle resimde de gördüğünüz gibi bir aslan gövdesine insan başının oturtulması nereden gelmiştir onunla başlayalım.

Günümüzde ”aslan gibi ” olmak terimi ile çok yakın bir benzetme de Mısır da kullanımaktaydı. Antik Mısır’da , aslan fiziksel olarak gücü temsil etmektedir. Fiziksel olarak mükemmeliyet için aslan kullanılırdı.Bu Mısırın bilinen ilk kralı Aha’nın mezarındaki üç aslan mezarının da bulunmasıyla , aslanların Mısır için fiziksel güçlülüğün simgesi olmuşlardır. Büyük Sfenksin hakkında ki ilk ip ucumuza ile burada karşılaşmış oluyoruz.

Arkeoloji bu sfenks in firavun Kahfre döneminde yani MÖ 26.yy da inşa edildiğini iddia eder. Anca birçok arkeolog ve yazar bu teoriye katılmayıp Sfenksin  mısırlılardan daha eski olduğunu söylemektedir.

Peki
bu sfenksi kim yaptı hangi amaç için?

Bu sorularımızı cevaplayacak kanıtlar bulabilir miyiz ?

Büyük sfenks antik inşaatçılar hakkında daha fazla şey öğrenmemize izin verir mi ?

Avrupalıların kumda gömülü olan sfenks i bulunduğundan beri mısırbilimciler için ayrı bir uğraş olmuştur.

18. yy da sıcak hava balonundan çekilen bu resimde sfenksin başının üstündeki boşluk dikkatinizi çektimi ?

Eskiden çekilmiş fotoğrafta olan bu boşluk neden Günümüzde gözükmemektedir ?

Mezar odasına girişi andıran bu boşluğun kapatılması şu şekilde olmuştur.

1800 lerin başında İngiliz mısırbilimci Henry Salt un bu boşluktan içeri girdiğini bildirmiştir. Oradaki olan şey hala gizemini korumakta. Fakat bildiğimiz şey kaşif arkadaşı olan Fransız antikacı Auguste  de forbin le yaptığı ateşli bir tartışma sonrasında acele ile tüneli kapatmasıdır.

1926 da gerçekleşen bir restarasyon çalışmasında birkaç gizli giriş bulunmuştur. Fakat Mısırbilimci Emile Baraize nin bu gizemli girişlerin doldurulmasını istemiştir. Buda gelecekteki kaşiflerin ve araştırmacıların bu gizli yere girmelerine engel olmuştur.

Sfenks i asıl inşa edenlerin çok zeki varlıkların hatta Atlantis felaketinden kurtulan bir ırka ait olduğunu ve gizli odanın mö 10.500 yıllarından  birikmiş bilgiler içerdiği iddia edilmektedir.

Şuanda yılda binlerce turistin gidip gördüğü önünde fotoğraflar çekindiği sfenks belkide gerçekten tarihi değiştirecek düzeyde bilgiler içermektedir yada dünya dışı yaşamdan bilgiler. Bunu henüz kesin olarak bilmemekle beraber sadece efsanevi tahminler yürütmekle yetineceğiz.

Durum ne olursa olsun Sfenks in altındaki gizli odaların insan zekası üzerindeki çekiciğini koruyacaktır. Bunun ana nedeni ise yaradılışımız gereği gizemler hakkında bilgi edinme arayışımız olmasıdır.

Kutsal kase, Ahit sandığı, Atlantis, Shambhala ve Akaşik gibi esrarengiz açıklanamayan nesneler bilgi arayışımızdaki ip uçları ve aynı zamanda gerçeği ortaya çıkarabilmemizde bir anahtar.

CEVAP VER

*