Bilim adamları,yünlü mamutları hayata döndürmek istiyor.

Fillerin atası mamutlar,insanların avlanmasından binlerce yıl önce iklim değişikliği sebebiyle Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da dolaştı. Şimdi, genetik mühendisliği sayesinde bilim insanları, uzun süre önce yok olan mamutları, diriltmenin eşiğinde olduklarını söylüyor. Raporlara göre, Harvard’lı bir bilim adamı ekibi,günümüzdeki kara hayvanlarının en yaşlı akrabasını, bir asya fili içinde melez bir embriyo olarak yaratmayı planlıyor. Bilim adamları donmuş dev fosillerden dondurulmuş mamut karkaslarından DNA çıkaracak ve genlerini bir Asya filine programlayacaktı.

Mamutun “soyunun yok olması”, Sibirya buzunda dondurulmuş örneklerden DNA’nın kesin olarak seçilmesini ve eklenmesini sağlayan devrimci gen düzenleme tekniklerinden dolayı gerçekçi bir olasılık haline geldi. “Bütün işlemi ex-vivo (canlı bir vücut dışında) yapmayı umuyoruz. Nesli tükenmiş bir türde kadın üreme riskini göze almak mantıksız olurdu. Ex-vivo farelerin büyümesini test ediyoruz. Literatürde 1980’lerden itibaren deneyler yapılmasına karşın, bir süre fazla ilgi olmamıştır. Bugün yepyeni bir teknoloji setimiz var ve ona yeni bir bakış getiriyoruz “diye belirtti Harvard ekibinin başında Profesör George Church.

Sonuç olarak, alçaltılmış uzun saçlı, kalın katmanlı yağlı ve kanın, sıfırın altındaki koşullarda akmaya çok uygun bir hayvanı yaratacaktır,yani mamutu. “Bütün bu düzenlemelerin etkisini değerlendirmenin yolları üzerinde çalışıyoruz ve temelde laboratuarda embriyogenez kurmaya çalışıyoruz. Düzenlemelerin listesi, fillerin soğuk ortamlarda başarısına katkıda bulunan şeyleri etkiliyor. Prof. George Kilis, “Küçük kulaklar, deri altı yağ, saç ve kanla ilgili olanları zaten biliyoruz, ancak diğerleri pozitif olarak seçilmiş gibi görünüyor” dedi.

Amacımız melez bir fil-mamut embriyo üretmektir. Aslında, çok sayıda mamut özelliklere sahip bir fil gibi olurdu. Henüz orda değiliz, ancak birkaç yıl içinde gerçekleşebilir, “diye ekledi Prof Kilisesi. Şimdiye kadar ekip hücre evresinde durdu, ancak şu anda embriyo oluşturma yolunda ilerliyor.

CEVAP VER

*