Köpekler çoğu zaman sahipleriyle birlikte televizyon izlerler. Bu tüy yumağı arkadaşlarımız acaba ekranda ne görürler? İnsanlar çoğu zaman köpeklerin televizyon izlerken aslında ne olup bittiğini göremediklerini iddia ederler, peki bu doğru mudur?

Hiç köpeğinizin Game of Thrones’un yeni sezonu için sizden daha heyecanlı olduğunu gördünüz mü? Ya da garip bir şekilde doğa belgesellerine havladığını?
Merak etmeyin, doğru yerdesiniz. Bunların cevaplarının hepsini az sonra vereceğim. Bilim, büyük ihtimalle gerçekten izlediklerini söylüyor. Bazı köpekler hayret verici şekilde Televizyon izlemeye bayılıyor. İzleme alışkanlıkları türden türe göre değişiyor tabi ki. Örneğin tazılar genellikle kokuya önem verirler. Onlar için koku örneği teşkil etmeyen resimler pekte ilgi çekici gelmez. Bu yüzden ilgileri azalır. Bir diğer taraftan, enerjik köpekler ekranda hareket gördüklerinde heyecanlanmaya meyillidirler. Bu yüzden video izlemeye daha çok can atıyor olabilirler. Fakat, tür fark etmeksizin kesinlikle bizim ekranda gördüğümüz ile köpeklerin gördüğü şey aynı değildir. Köpeklerin görüş mekanizması onlara hareketleri daha verimli algılamaya yardım eden titreşimleri insanlardan çok daha iyi algılarlar. Elinize bir fener alıp ışığı yavaşça kapatıp açmaya başlayın. Daha sonra hızı arttırın. Bir saniyeden daha kısa sürede ışığı kapayıp açmaya başladığınızda artık flashları ayırt edememeye başlayacaksınız. Diğer yandan, bir beagle saniyede 80 kez açılıp kapanan flash ışığını yakalayacak yeteneğe sahiptir. Bir bilgisayar oyununda ya da televizyon dizisinde ekrandaki görüntü saniyede 60 defa yani 60 fps yenilenir. Bu görüntü insan gözünün videodaki resimleri teker teker görmesini engeller ve videoyu bir bütünmüş gibi akıcı görmemizi sağlar. Fakat bu miktar bizim ufak tüylü dostlarımızın gözünü kandırmaya yetecek kadar hızlı değildir. Yani anlatmaya çalıştığımız, sizin favori dizinizin köpeğinize videodan daha çok slow dans müziği eşliğinde ard arda gelen resimli bir kitabın sayfalarını çevirmeye benzeyebilir. Ne kadar kaliteli bir televizyona sahip olduğunuzun bir önemi olmamasıyla birlikte baktığınız resmin canlılığı ve renkliliği size hayret verirken köpeğiniz için bir “pfff”” olabilir. Bunun nedeni tipik bir manzaranın onların ayırt edemeyeceği kadar çok renk tonu kullanmaları olabilir.
Bizim gözlerimizde sadece 3 tip renk reseptörü varken köpeklerin gözünde sadece 2 tip renk reseptörü bulunur. Bunun anlamı şudur ki, onlar dünyayı sadece sarı ve mavinin tonları altında görürler. Evet evet yanlış duymadınız sadece mavi ve sarı.
Ama gerçekten köpeğinizin sizinle birlikte televizyon izlemesini eğlenceli kılmak isterseniz, bilimin birkaç önerisi var. Renkler ile ilgili yapabileceğiniz birşey yok ama eski televizyonunuzun yerine saniyede 60 saniyeden daha fazla resim yenilenmesi yapan bir modern televizyon alabilirsiniz. Ayrıca ufak tüylü dostunuzun ilgisini çekecek televizyon şovlarını da bulabilirsiniz. Köpekler, havlama, oyuncak tıkırtısı gibi ilginç buldukları sesleri içeren videoları izlemeye bayılırlar. Tesadüf olmasa gerek ki başka köpekleri izlemeye de bayılırlar. Köpekler diğer hayvanların ve köpeklerin fotoğraflarını ve videolarını tanıyabilecek kadar zeki yaratıklardır. Eğer gerçekten de böyle bir program bulup köpeğinize iyilik etmek istiyorsanız uydunuz’da sadece köpekler için yapılan programlar bulabilirsiniz. Parlaklık, renkler, sesler ve kamera açıları onlara hitap edecek şekilde çekilmiş programlardır.
Ama eğer köpeğiniz televizyon izlemek istemiyorsa, çok da ısrar etmeyin.
Araştırmacılar uzun süreli televizyon izlemenin köpeklerin üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini henüz keşfetmiş değiller. Ayriyeten köpeğinizi bir koltuk patatesine de çevirebileceğinizi unutmamanız gerekir. Hem keyifli bir doğa yürüyüşü belki size bile iyi gelebilir.

1 YORUM

CEVAP VER

*