Masallar da oynatılan oyunlar da toplumsal cinsiyet rolleri içerir. kız çocuklar evcilik oynarken erkek çocuklar kılıçla oynayıp maceraya atılacakları zamanı beklerler. masallar kızlara kal, erkeklere git der.

aaaKırmızı Başlıklı Kız, küçük bir kız ile kurt arasındaki olaylara dayanan bir Avrupa halk masalıdır.
Sözlü edebiyata dayalı masalın tarihi çok eskide olsa evrimleşmiş metnin bilinen ilk yayımlanmış versiyonu, Fransız masalcı Charles Perrault’nun 1697 yılında basılmış Kaz Ana’nın Masalları kitabında yer alır. Bu ilk versiyonda öykü, kurdun kızı yemesi ile sona erer. Masalın zaman içerisin de birçok değişik versiyonu ortaya çıkmıştır. Hikâyenin, bilinen hâli 19. yüzyılda Grimm kardeşler’in Alman köylerinden topladıkları masallardan derlenip yazıya geçirilmiştir;

Bir avcının kurdun karnını yarıp büyükanneyi ve kırmızı başlıklı kızı kurtarmasıyla son bulur. Masalın görünen teması, yasaklanmış bir şeyi yapmanın cezasıdır. Ormanda oyalanması yasaklanan kız, bu yasağa uymadığı için cezaya uğrar. Görünüşte çocukların tanımadıkları kişilerle konuşmaması gerektiği şeklinde bir ders verilir. Masal’ın orjinal versiyonuysa aslın da çok başkadır.a1Günümüzden 2800 yıl önce Yunanistan da bugünkü Yunan tavernalarnın atası olan hanlarda sahneye çıkıp fetiş hikayeler anlatması ile tanınan Symirnalı Marcus isimli bir şahıs tarafından yazılmıştır. Ki o dönemlerde eşcinselliğin gündelik hayatın bir parçası olduğu Yunanistan da ki en büyük eğlencelerden bir tanesiydi.

Orjinal masal da Kırmızı başlıklı kız olarak bildiğimiz karakterin üvey ve alkolik bir annesi vardır. İçki parası bulabilmek adına 13 yaşındaki üvey kızını kırmızı iç çamaşırları ile erkeklere pazarlamaktadır. Metin de çok kıllı ve çirkin olduğu lanse edilen bir adamın para teklif etmesine rağmen çirkinliğinden dolayı kabul görmediğinden ve bu yüzden kırmızı başlıklı kıza tecavüz etmek için fırsat kolladağından bahsedilmektedir. Yani orjinal masaldaki meşhur kurdumuz. zaman geçtikçe kırmızı başlıklı kız bu işi meslek edinir ve üvey annesine büyük bir kin beslemeye başlar.a2Büyük annesi ise aslında son derece enerjik ve genç görünümlü olan dedesidir. Karakterimizin çocukluğunda onun oyun bahaneleri ile tacizine uğramış zaman içerisinde ise bundan hoşlanarak ensest bir ilişki yaşamaya başlamıştır. Hikayenin sonundaysa en başlarda bahsi geçen ve teklifi red edilen kıllı ve çirkin kişi karakterimiz dedesine giderken onu takip eder ve dedesini öldürerek karakterimize tecavüz eder.

Masalın günümüzde ki bilinen derlemesi acaba ana metinden ne kadar etkilenmiştir ve masalı dinleyen miniklere ne tarz mesajlar vermektedir birde onlara göz atalım; Öncelikle küçücük bir çocuğun tek başına ormana girmesi ile başlıyor masalımız.. Peki küçük bir çocuk yalnız başına ormana gönderilir mi ? insanlar çocuklarını bırakın ormana yollamayı, oynasın diye kapının önüne çıkmasına dahi zar zor müsaade ediyor. İşin içinde bir vicdansızlık var, Burada orjinal metinde ki üvey anneye atıf yapılıyor.a3Ve çocukların zihinlerine daha çok küçük yaşlarda üvey annelere karşı olumsuz bir olgu yerleştiriliyor ki toplumda üvey anneler genelde kötü olarak düşünülmektedir. Pekii bu kızın bir babası yokmudur? evet kızın bir babası var elbet ama olayların farkında değil. o iş derdinde, geçim derdinde, pazardan bir demet pırasa ile iki ekmek alıp eve gelmenin derdinde. şöyle eve geldiğinde bacaklarını uzatıp, sobanın üzerinde pörtleyen kestanelerin yaydığı kokuyu duymanın derdindedir.

ihtiyar ve hasta bir kadının yani kırmızı başlıklı kızın büyük annesinin koca ormanda yalnız yaşamasına hangi vicdansız evlat izin verebilir ? Tabii ki karısının gönlünü hoş tutmaya çalışan vicdansız bir oğul yani kırmızı başlıklı kızın babası burada da bencilliğe açık bir atıf vardır. Yada şöylede düşünülebilir yeniden evlendiği ikinci karısıyla arasını iyi tutmak ve kırmızı başlıklı kızın iyi bir evlat olarak yetişmesi için mecbur kalmıştır. Adam koca gün çalışıp eve geldiğin de sıcak bir tas çorba olsun istemiştir, huzur derdindedir ve fakat olup bitenlerden habersiz olduğundan karısı hakkında yanlış şeyler düşünmemektedir. Aslında kırmızı başlıklı kız “baba baba, annem beni yalnız ormana gönderiyor dese, masala bile gerek kalmayacaktır.a5Bu yaşlı kadın kırmızı başlıklı kızın anneannesi midir, babaannesi midir ? Hikayenin gidişatına bakılarak kırmızı başlıklı kızın babaannesidir. kahramanımızın üvey annesi kayınvalidesiyle yaşamak istememiş, sonradan inşaa edilen orman evinde yaşaması için kocasını bir şekilde, yalandan vaatleriyle kandırmıştır. Ve yine kötü üvey anne imajı vurgulanmıştır. üvey annesinin altın gününden kalan çörekleri ormanda yaşamaya mecbur edilen babaannesine götürmek zorunda kalan, yolda tavşanlar tarafından “aman ha, o üvey annen tarafından kiralanan kurtla diyaloğa girme” uyarılarına kulak asmayan ve kurtla sohbet edip, çiçek toplaması için ikna edilen kırmızı başlıklı kız, babaannesinin yanına vardığında yatakta babaannesi değil de kurdun yattığından habersiz çörekleri masanın üzerine koyar.

Babaannesi sandığı kurtla girdiği; şuyun büyük, buyun iri diyaloğu sonunda tek hamlede yutulur. yutulur yutulmasına da , avcının, kırmızı başlıklı kızın üvey annesinin bir iş peşinde olduğunu bilmesi ve olay yerine intikal etmesi elbette tesadüf değildir. Masal da sürekli vurgulanan kırmızı renk, cinselliği, tutkuyu ve bekareti sembolize eder.

banner

CEVAP VER

*