17 yaşındaki Nenous Thabit adlı bir çocuk, inanılmaz benzersiz bir şekilde Işid’e karşı savaşıyor. Thabit, İslamcı aşırılık yanlısı grup Nimrut’un çoğunu yok ettiğinde yıkılan heykeller ve eserleri yeniden yaratıyor.

İslami aşırılık yanlısı grup yüzyıllarca eski anıtları yıkarken tarihi eserlerdeki sayısız eser de dahil olmak üzere çoğu tahrip edildi. İslamcı aşırıcı grup, putperest olarak gördükleri sembolleri yok etmek ve balyoz ve matkap kullanarak imha etmek için görev aldılar. Ancak 17 yaşındaki Nenous Thabit, kendine has bir şekilde bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdi. Thabit, misilleme yapmanın en iyi yolunun baskında tahrip olan kalemlerden ve heykellerden bazılarını yaratmak olduğuna karar verdi.

Nimrud şehri yaklaşık 3.000 yıl öncesine dayanıyor ve bir zamanlar eski Asur İmparatorluğu’nun başkentiydi. 17 yaşındaki genç CNN ile yaptığı röportajda:
Sanat ve kültür konusunda savaş yaptık, onlarla sanatla savaşmaya karar verdim. “Thabit CNN ile konuşan şunları söyledi: “Lamassu en sevdiğim heykeldir. Asur mirasında en güçlü yaratıktır. Bir insanın başını, aslanın gövdesini, bir öküzün bacaklarını ve bir akbabanın kanatlarını var” dedi.

Bununla birlikte, çalışmalarını duyurarak Nenous Thabit ve ailesi tehlikede. “Irak’ta, heykeltıraş oldukları için öldürülen insanlar var; Çünkü onlar sanatçılar. Işid bunları mürted olarak görüyor. Dolayısıyla heykel yapmaya devam etmek, o şeytanlar tarafından korkutulmayacağımız bir mesaj. ” Fakat bu, Nenous’u terörizm tarafından imha edilen işi geri getirme çalışmalarına devam etmeyi bırakmadı. Geçen sene, 17 yaşındaki Asurluların 18 heykelini ve bir duvar resmi yeniden yarattı. Genç yeteneğini, bir heykeltraş olan babasından aldı. “Nenous inanılmaz derecede hızlı bir öğrencidir. Onun içinde büyük potansiyeller görüyorum,” dedi. Thabit Michael, çocuğun babası. İlginçtir ki, Işid değerli tarihi eserleri yok etmeye başlayıncaya kadar heykeltıraşlık 17 yaşındaki bir hobiydi. CNN ile yaptığı telefon görüşmesinde “Rüyam ülkemizi gururlandırmak ve Irak’ta hayatımı sevmek ve mirasımızı beslemek için dünyaya göstermek için Irak’ta önemli bir sanatçı olmaktır.” dedi.

CEVAP VER

*