Hayatta Başarılı Olmak İstermisiniz?

2195

Kişisel gelişiminize küçükte olsa bir katkıda bulunarak hayatınıza küçük ama faydalı bir dokunuş yapabilmek için ilk defa bu tarz bir makaleyi sizlere sunuyorum.


İnsanlar birbirlerinden her ne kadar farklıda olsalar aynı temel gereksinimlere ihtiyaç duyarlar. Bu gereksinimlerin ilk 3ünü İyi bir iş, iyi bir eş ve kalplerindeki benlik açlığının tatmini şeklinde sıralayabiliriz. Ki en önemlisi de kalpteki benlik açlığıdır. Hiç düşündünüz mü? İnsanlar neden şehirlerde jeep’e binerler veya yalnız yaşayan birisi neden ihtiyacı olmadığı halde kocaman bir evi tercih eder? Youtube kanallarının sahibi niçin her mecrada boy boy fotoğraflarını yayınlayıp her yere isimlerini yazarlar? Onları bunu yapmaya iten şey ihtiyaç değil kalplerinde ki benlik açlığıdır. Benim arabam en iyisi benim evim en güzeli, Çoğu insanın meşhur olma ve çok para kazanma isteği de bu benlik açlığından ileri gelmektedir. İnsanoğlunun bu en büyük ihtiyacını kavrayabilen kişiler yaptıkları işlerde ve çevrelerinde çok başarılı olmuşlardır.

Örneğin Amerika’nın en büyük çelik fabrikasına sahibi bu iş yerini nasıl bu kadar büyütebilmiştir? cevabınız işi çok iyi biliyor ise yanlış aksine çelik işinden hiç anlamıyor. Ayrıca Amerika da çok daha az maaliyetlerle daha kaliteli çelik üreten bir çok farklı fabrikada mevcut. Brezilya’nın en büyük şeker fabrikasının sahibi de hayatı boyunca 1 defa bile şeker tarlasına gitmemiştir. Ve Brezilyada ciddi anlamda onunkinden daha ucuz fiyatlara şeker satan başka kuruluşlar vardır. Peki müşterileri neden bu insanlarla ticaretlerini sürdürmektedir? İnsanları bu denli büyüleyip kendilerine nasıl bu şekilde bağlamışlardır? Cevap çok basit İnsanların kalplerinde ki benlik açlığını bastırmayı öğrenmişlerdir.

Sizde kendi hayatınızda bu konu da küçük denemeler yapabilirsiniz sonuç düşündüğünüzden çok daha etkili olacaktır. İnsanların kalplerinde ki benlik açlığına hitab edebilmenin bir kaç etkili yolu vardır. Örneğin gerçekten iyi şekilde başardığı işler için onları yalakalık boyutuna çıkartmadan samimi şekilde övün ve yaptıkları işleri görün. Ben kendi hayatımda bunu ilk deneyimlediğim de bir otobüs şöförüne zorlu bir yolu yarıladıktan sonra aracı çok iyi kullandığını söyleyerek teşekkür etmiştim. Hemen akabinde şöförün talimatıyla muavin tarafından adeta ikram yağmuruna tutuldum.

Bir başka püf noktada az yada çok karşınızda ki kişi ile samimiyetiniz ne kadar olursa olsun ismi ile hitab edin bilmiyorsanız öğrenin. Etrafınızda ki insanların samimiyet derecelerine bakmadan doğum günlerini takviminize not edin ve onları tebrik edin. Sizden bir konuda yardım istenirse maddi çıkar gözetmeksizin samimi olarak yardımcı olun. Karşınızda ki kişinin en çok hoşunuza giden kıyafetini veya aksesuarını beğendiğinizi belirtin ve bunu her karşılaşmada yapın. Konuşma esnasında muhattabınızın gerçekten beğendiğiniz karakteristik bir özelliği hakkında konuşun ve samimi takdirlerinizi iletin. Unutmayın insanların kalbindeki benlik açlığını doyurabilen bir kişi öldüğünde onu gömen mezarcı bile arkasından ağlar.

CEVAP VER

*