13 ocak 1970 senesinden beri gizemli bir Radyo istasyonu Rusya’da yayın yapıyor. Garip ve ürkütücü bir uğultu şeklinde olan bu yayın 4625 kHz bandında çıkış yapıyor.

İstasyonun kesin amacını, Rus yüksek medya kurumu tarafından doğrulanamadı. Bu güne kadar hiç kimse bu esrarengiz sinyali gönderenin kim olduğunu öğrenemedi. İlk yayına başladığında 3 ayda bir ayın 13 ünde ve saat gece yarısı 12:00 dan 12:10 a kadar sadece 10 dakikalık yayın yaparken 90’lı yıllarda yayın ayda 1 2000’li yıllardan itibaren haftada 1 2010 senesinden itibaren haftada 2 defa yapılmaya başlandı. Yakın tarihte bu hayalet radyoya Buzzer ismi takıldı. Bölge halkı yayını dinlemenin uğursuzluk getireceğini düşündüğü için dinlemiyor. Konuya merak duyan araştırmacılar yayınları dinleyip deşifre etmeye çalışmış ancak bir sonuca ulaşamamıştır. Bir teoriye göre yayında mors alfabesi ile bazı mesajlar verilmek istenmekte. Bir başka teori ise gizli bir askeri yer altı sığınağından uzaylılara mesaj gönderilmeye çalışıyor. Teoriler havada uçuşsa da yayının kesin amacı bilinmiyor. 90’larda Sovyetler birliğinin çökmesiyle günümüzde gizliliğini yitirmiş KGB belgeleri radyo hakkında kapsamlı bilgiler içeriyor. Sinyal, St. Petersburg yakınlarındaki bir Rus bataklığının ortasında bulunan gizemli bir istasyondan kaynaklanıyor gibi görünse de, St. Petersburg’a taşınmadan önce istasyonun vericisi, Moskova’nın yaklaşık 10 kilometre kuzeybatısında, Rusya’nın Povarovo yakınında yer alıyordu. 1970 lerde radyonun tam yayın yerini bulmak için sinyali izleyen Kgb yetkilileri sinyalin çıktığı bölgeye ulaştığında tamamen boş bir bataklık arazisiyle karşılaştı. Bölge yerin 4 km altına kadar kazıldı ancak radyo vericisine bir türlü ulaşılamadı. Vericiyi arama çalışmalarını sürdüren KGB radyo hakkında 2854 kişiyi sorguladı ancak sonuç aynıydı. İlerleyen yıllarda kızıl ordu sinyal gelen ıssız bölgede bomba denemeleri yaptı. Sovyetlerin yıkılmasının ardından 2000 lerde radyo yayınlarını sıklaştırınca yeniden Rus polisinin gündemine girdi. 8 Sene süren soruşturmanın ardından dosya zaman aşımına uğradı ve istasyon yine bulunamadı. Radyo Yayını, yaklaşık 0,8 saniye süren, 1 ila 1,3 saniye arasında duraklayan ve dakikada 21 ila 34 kez tekrar eden, ürpertici ve uğultulu bir ses şeklindedir. Yayın başlamadan bir dakika önce, ilk olarak duyulacak ses, hızlandırılmış şekilde tekrarlayarak hiç es vermeden bir dakika boyunca devam eden sürekli bir tona dönüşür. Şimdi sizlere o radyonun yayınından kısa bir kesit dinleteceğim. Belki de bu hayalet radyonun vermek istediği gizemli mesajı siz çözersiniz. Ardından da sizlerin de bu radyoyu internet üzerinden nasıl dinleyebileceğinizi açıklayacağım.

Uzmanlara göre Vızıltı el ile üretilmiş gibi görünüyor. Seslerin olası nedeni, gürültüyü yaratan hoparlörün, bir mikrofonun veya manyetik alanı olan bir cihazın yanında bulunması. Hayalet Radyonun gizemi tüm dünya’da yayılarak adeta bir fenomen halini aldı. Pek çok ülkeden gizem meraklıları radyonun her yayınını takip edip kayıt ederek gizemi çözmek için çabalıyor. Bunlardan bir tanesi de Pavel Sasimovich. Bilgisayar mühendisi olan Saimovich bugüne kadar radyonun yerini bulabilmek için 65.000 Km yol yapmış. Pavel’in diğerlerinden bambaşka bir teorisi var. O göre; yayını yapanlar bazı gizli tarikatler ve şifreleri çözebilen üyelerine yaklaşmakta olan bazı büyük olayların ve ne yapmaları gerektiğinin bilgisini bu hayalet radyo sayesinde veriyorlar. Şu anda radyo pazartesi ve Cuma günler gece yarısından itibaren her hafta 10 dakika süreyle yayınını devam etmektedir. Videonun açıklama kısmında size bu radyoyu dinlemek için kurmanız gereken programı ve girmeniz gereken frekansı sunuyorum. Kim bilir belki de bu radyonun sırrını siz araştıran insanlardan bir tanesi çözer…

3 YORUMLAR

  1. .Rar dosyası içindeki bilgiler ile verilen programdakiler uyuşmuyor; Program bizden ”URL:” ve ”Tarz:” gibi seçeneklerin cevabını beklerken bizim elimizdekiler; Bant, Bölge ve Frekans. Ayrıca radyo ekleme ayarlar değil, favori sekmesinde.
    Yardımcı olabilir misiniz?

  2. Abi rusçam var benim belki çözebilirim Rus dilini kullanıp Türk aklı kullanarak 🙂 Bu arada baştaki sayılar koordinat vermektedir. İsmler ve yanlarındaki sayılar da bir yer ismi veya cd ismi söylemektedir yanında da adres söylemektedir. Bu dünyaya uyarı mesajı da olabilir Rus lar tarafından.Ayrıca nükleer saldırılarında çalan siren sesi de bulunmaktadır yanında ambulans ve itfaiye sesleri.Ayrıca kült tv nin bize dinletmiş olduğu bu kaydın tarihini de söyeleyebilirse daha devamını bulabileceğim.Aslında onun tarihi ve kodlu yer ismi ile kesişirse ve bu kayıt eski bir kayıt ise ve o yerde saldırı olmuşsa benim şuana kadar çözdüğüm bu bilmece doğrudur bence ben bu kadarını çözebiliridm tarihini bilseydim devamı da gelirdi.Altta sizin varsayımlarınızı görmek isterim.

CEVAP VER

*