Dünya da keşfedilmeyi bekleyen pek çok harika antik yapı mevcut. Sizi Hindistan Modhera’daki Güneş Tapınağı’na götürüyoruz.

Güneş tanrısı Surya’ya ithaf edilen eski tapınak, Gujarat, Hindistan’daki Mehsana bölgesinin Modhera köyünde bulunur. Hindistan’a yolunuz düşerse ne pahasına olursa olsun bu yapıyı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Tapınak, aynı zamanda ulusal bir anıttır ve Hindistan Arkeolojik Araştırmalar Merkezi (HAAM) tarafından korunmaktadır. Bu büyüleyici eski yapı 1026 yılında Solanki hanedanından gelen kral Bhima tarafından yaptırılmıştır. Tapınak kompleksinde eksenel olarak hizalanmış üç bileşen bulunur; bir ana salon (gudhamandapa), dış veya meclis salonu (sabhamandapa veya rangamandapa) ve kutsal bir havuz (kunda) garbhagriha. Tapınağın dış duvarları, tanrılar, göksel nimfler, hayvanlar ve mitolojik figürlerin heykelleriyle süslenmiştir. Antik tapınak, sabah güneş ışığının ilk ışınları ortaya çıktığında, tanrıların heykellerini doğrudan aydınlatacak şekilde inşa edilmiştir. Modhera’daki Güneş’e adanan diğer eski tapınaklarda olduğu gibi, antik tanrıların ateş, hava, toprak, su ve gökyüzü gibi farklı doğal unsurlara övgü dolu şiirler tapınağın duvarlarında yerini almıştır. Doğal unsurları ve insanları bir araya getiren eski felsefe, yaşam döngüsünün asal gücü ve enerjisi olarak kabul edirdi. Edebiyata göre, Surya Kund’un basamakları, ne yazık ki artık mevcut olmayan Shikhara’nın (Göğe Çıkan Merdiven) stilize edilmiş bir yansımasıdır.

Sembolik olarak ateşi ve suyu bir araya getiren zamanı için deha sayılabilecek 3 boyutlu gravür kabartmaları mevcuttu. Tapınak yapılış felsefesi gereği dünyadaki her canlıya açık olduğu için tören havuzunda halen kamplumbağalar yaşamaktadır. Bu havuzun, yer altı krallığının su kaynağı olduğuna inanıldığı için (Rama efsanesi) Ramakund da denir. Bu görkemli güneş tapınağına girmek için önce dikdörtgen şeklinde yapılmış ve çeşitli tanrılara ve yarı tanrılara adanmış 108 mezarı içeren Ramakund olarak bilinen bir alan geçilmelidir. Alanın üç yanında (kund), Ganesh, Vishnu’ya adanmış üç ana tapınak binası ve dördüncü tarafı örten güneş tapınağının önünde ‘Tandav’ dans eden Shiva tanrısı imgesi yer alır. Sabha Mandap’ın merdivenlerine tırmandıktan sonra tapınağın üzerinde oyulmuş oniki burca atfen oniki hayvan figürü bulunur. Sütunlara oyulmuş bu oniki tasvir, aynı zamanda yılın oniki ayına göre güneşi temsil eder. Tapınağın en şaşırtıcı özelliklerinden biri olan Surya Kund, adanmışların dini törenleri gerçekleştirdiği dikdörtgen bir havuzdur.

 

CEVAP VER

*