KOLA SÜPER DERİN SONDAJ KUYUSU

Rusyanın kuzey batı köşesindeki buzullarda yer alan dünyada açılmış en derin delik, 1970 yılında Rus bilim adamları tarafından kazılmaya başlandı.
1989 yılında ise 12.262 metre derinliğe ulaştı. Sovyetler dünyanın kabuğundan üst mantosuna kadar girdiler, fakat kimse olabilecekleri tahmin edemedi. Yarattıkları sismik dalgalar ve hatta aslı olmayan söylentilere göre serbestleştirdikleri cehennem ruhları medyada korku saldı. 177 Derecelik sıcaklığı geçip artık sondajlanan kayaların deliğe geri düşmesiyle birlikte proje durduruldu.

TRINITY TEST

16 Temmuz 1945’te Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından Manhattan Projesinin bir parçası olarak gerçekleştirildi. Trinity ilk defa bir nükleer cihazın patlatılmasıydı. Bombanın ilkel gelişimi Edward Teller denen projenin bilim adamının korkuları sayesinde yavaşlatıldı. Edward Teller bu deney sürecinde Dünyanın atmosferinin kendi kendini tetikleyen bir reaksiyon ile yanabileceğini söyledi. Daha derin hesaplamalar böyle bir olasılığın çok düşük olduğunu gösterdi ve proje geliştirilmeye devam edildi. Sonuç olarak 21 kiloton TNT büyüklüğünde bir patlama gerçekleşti.

BÜYÜK HADRON ÇARPITICI

2008 yılında ilk defa ortaya çıktığında bazıları Büyük Hadron çarpıştırıcının dünyanın sonu olacağını düşündü. 6 milyar dolar değerindeki partikül hızlandırıcı, proton kirişlerini 17 millik bir döngü içerisinde hızlandırıp çarpıştırmak için dizayn edildi.
Amacı, big bang süresinde gerçekleşmiş olabilecek olan mikrokobik kara delikleri deneysel olarak gözleyip incelemekti. Bazıları bu kara deliklerin büyüyüp dünyayı yutabileceğini düşündü, fakat bilim adamları bu fikre karşı çıktılar. Çünkü Hawking Radiation fenomenine göre bu kara delikler henüz büyümeye fırsat bulamadan buharlaşıp gideceklerdi.

STARFISH PRIME

Manyetosfer, atmosferi solar rüzgalardan koruyan, yüklü partiküllerden oluşan önemli bir Dünya katmanıdır. Peki burada büyük bir nükleer bomba patlatırsak ne olur? Amerika Birleşik Devletleri 1962 yılında bunu bulmaya karar verdi. Sovyetlerin füze sistemini bloke etmek için bir yol arıyorlardı. Bir termonükleer savaş başlığı Pasifik okyanusunda Johnston adasının 250 mil ötesinde patlatıldı. 1.4 megaton gücündeki patlama 900 mil yani 1450 km öteden, elektromanyetik dalgaların sokak lambası ve telefon dalgalarına zarar verdiği Hawaii’den bile gözlemlenebildi.

SETI

Dünya-dışı bir uygarlıktan veya başka bir gezegenden gelen mesajların varlığının saptanması ve saptanması halinde incelenmesi amacıyla ön çalışmaları 1960’lı yıllarda ABD tarafından yapılan, daha sonra geliştirilerek 1971’de NASA tarafından başlatılan bir projedir. Projenin amacı Dünya dışı bir uygarlıktan veya uzak bir gezegenden gelen mesajların varlığını saptanması ve var olduklarının saptanması halinde bunların incelenmesiydi. 1896’nın başlarında, Nikola Tesla radyo dalgalarının uzaylı yaşamına erişmek için kullanılabilecek bir yol olduğunu öne sürdü. 1899’da Marsdan gönderildiği düşünülen sinyalleri gözlemledi ve Amerika birleşik devletleri 21 ağustos ile 23 ağustos 1924 günlerini ulusal radyo günü olarak tanımladı. Bu günlerde bilim adamlarının kırmızı gezegenden gelen radyo dalgalarını dinlemesine izin verdi. Bugünki çalışmalar uzay temalı teleskopları kaplamakta. Fakat bilim adamları bunların uzaylıları harekete geçirebileceğinden korkuyor ve onlar varoluşumuza zarar verebilir. Aynı Stephan Hawking’in de düşündüğü gibi…

CEVAP VER

*