Leonardo Da Vinci’nin yazdığı eski bir elyazmasının kopyasını indirebilir ve çeşitli bulguların eskizlerini içeren çeşitli keşifler hakkında detaylı bilgi edinebilir, uçuş mekaniği, optiği ve hatta ay’da nerelerde su olduğunun ayrıntılı haritasına bakabilirsiniz. Bu, eski elyazmasını herkesin indirmesini tavsiye ederiz.


Leonardo da Vinci’nin en önemli eserlerinden Arundel Codex’in tam çevrimiçi versiyonu, şu anda İngiliz Kütüphanesi web sitesinde ücretsiz olarak indirilebilir. Leonardo di ser Piero da Vinci ya da daha genel olarak Leonardo da Vinci, İtalyan Rönesans poliması idi: ressam, heykeltıraş, mimar, müzisyen, bilim adamı, matematikçi, mühendis, mucit, anatomist, jeolog, haritacı, botanikçi ve yazardır. Da Vinci, dünyanın tanıdığı en parlak zihinlerden biri olarak düşünülür. Da Vinci, çok yüksek entelektüel yeteneği, olağanüstü yaratıcı menzili olan bir adamdı ve ondan önce kimsenin başaramadığı şeyleri nasıl yapacağını biliyordu. Leonardo, farklı alanlarda başarılı bir şekilde çalışabilen, çok sıra dışı bir kişiydi. Leonardo Da Vinci’nin şaşırtıcı bir dizi disiplini kapsayan çalışması, ölümünden yaklaşık yarım bin yıl sonra hala bilim, teknoloji, tıp, sanat ve diğer birçok alanı etkiliyor.

Leonardo’nun Not Defteri

Leonardo da Vinci (1452-1519) Leonardo Piero di Braccio Martelli’nin evinde, 1508’de Floransa’da nasıl olduğunu açıklarken, şimdi de İngiliz kütüphanesin’deki Leonardo’nun not defterini oluşturan kısa süreli tezler, notlar ve çizimler topluluğuna başladı. El yazması, İtalyanca, Leonardo’nun karakteristik ‘ayna yazımı’ olarak yazılmış ve sol eliyle sağdan sola doğru hareket etmiştir. Not defteri orijinal halindeyken düzenli değildi, ancak Leonardo’nun çeşitli tür ve boyutlarda dağınık notları öldükten sonra bir araya getirildi. Sayfaların çoğu 1508’de yazılmıştır; diğerleri, Leonardo’nun hayatında neredeyse bütün mesleğini kapsayan farklı dönemlerden gelmektedir. Mekaniğinden kuşların uçuşuna kadar olan konuların yelpazesi, Leonardo’nun bilimsel ve teknik konulardaki neredeyse zorlayıcı entelektüel merakını ortaya koyuyor. Leonardo’nun metninin yukarıdaki kısmı özellikle ilginç. Çizimler ve ayın ışık yansıması üzerine notlar. Leonardo, bir gezegen gövdesinden diğerine, özellikle de ayın optik özelliklerinde ışığın iletimine yoğun ilgi duydu. Burada gösterilen şey, ayın suya sahip olduğu ve ayın dünyaya, aydan güne aya yansıyan güneş ışığının doğasından sorumlu olan dalgakıran su dalgaları olduğu yönündedir.

Sayfanın sol orta köşesinin altındaki diyagram, Leonardo’nun güneşin (sole) yanı sıra ayın (luna) dünyanın etrafında döndüğünü (terra) taahhüt ettiğini gösteriyor. Kopernik, 20 yıl içinde bu inancı tamamen izah etmişti. Leonardo’nun eserinin elektronik versiyonu, 2007’de İngiliz Kütüphanesi tarafından Microsoft ile işbirliği içinde yayınlandı ancak yeni versiyon, bir kullanıcının Leonardo da Vinci’nin yazılarını ayrıntılı olarak görmesine ve el yazmasını gerçek bir inceleme yapmasına izin veriyor. Yazı, Floransa’nın dehası tarafından 1480-1518 yılları arasında yazılmış, mekanik, geometri ve optik gibi çeşitli disiplinlerde ve mimari araştırmalardan elde edilen makalelerden oluşmaktadır. Ayrıca uçaklar, paraşütler, denizaltılar ve otomobillerin taslaklarını ve grafiklerini de içerir. Projelerden bir tanesini ise eski sevgilisi için hazırlamıştır. Floransa’da yaşamış bu büyük dahinin hayatına ve buluşlarına daha önce hiç olmadığı gibi yaklaşmalarına yardım eden tarihçilerin açıklayıcı yorumlarını içermektedir. Bu notlar, Leonardo Da Vinci tarafından “birçok sayfadan oluşan düzensiz bir koleksiyon” olarak adlandırıldı. Bu çalışma onun fikirlerini ve düşünme biçimini yansıtmaktadır. Daha önce, bu el yazmaları yalnızca tarihçiler tarafından kullanılabilirdi, ancak artık herkes, anlamlarını çözebiliyor ve notların içeriğini ayrıntılı bir şekilde okuyabiliyor. Codex Arundel, Atlantic Codex’in oniki cildinin arkasında, Leonardo da Vinci’nin eserleri arasında ikinci sırada yer alır.

Buraya Tıklayarak El Yazmasını İndirebilirsiniz.

CEVAP VER

*