Tedavisi olmayan ölümcül bir virüs tüm dünyada hızla yayılıyor… Ülkemize gelmeyeceğini kimse garanti edemez. Korktuğumuz başımıza gelirse? Şehirlerimiz karantinaya alınırsa kendinizi ve sevdiklerinizi nasıl koruyabilirsiniz?

 

Yakın bir tarihte yine Çin merkezli sars virüsüyle sarsılan dünya bugün korona virüsü adı verilen ve son derece hızlı yayılan bir virüsle karşı karşıya. Çok değil 3 – 4 ay evvel insanlar virüs salgınlarını sadece fantastik bir film senaryosu olarak görürken 12 milyonluk koca bir şehrin bir anda karantinaya alınması ve yemek stoklarının hızla tükendiğini, şehrin sokaklarında yağma olayları başladığını, Şehirde internet ve diğer iletişim ağlarının kesildiğini öğrenmesiyle bir anda gerçeklerle burun buruna geldik. Kült TV’ye abone olarak araştıran insanlar topluluğunda ki yerinizi aldıysanız. Virüsten nasıl korunabileceğimizi ve olası bir karantina durumuna nasıl hazırlanacağımızı detaylı olarak sizlere anlatacağım. Çin’in Wuhan şehrinde İlk kez Aralık ayında görülen ve ‘2019-nCoV’ olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor. Bu virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 24 Ocak itibariyle Hubei’de yeni bir ölüm vakasının yaşanmasıyla 25’e çıkmış durumda. Çinli yetkililer virüse yakalanan 830’dan fazla kişi tespit ettiklerini söylüyor. Çin devlet başkanı Şi Cinping durumun vahim olduğunu açıkladı. Bu açıklama oldukça önemliydi. Kapalı bir yönetim sistemine sahip olan komünist Çin’in olayları her daim gizlediği ve gerçek verileri asla paylaşmadığı bilinen bir gerçek. Devlet başkanı dahi bu açıklamayı yapıyorsa gerçekten de durumlar kötü.  Çin’in verdiği bilgiler güvenilir değil. Hastalığın bulaştığı ve hastalıktan ölen insan sayısı söylenenlerin kat be kat üzerinde. Ayrıca bölgede bulunan bağımsız araştırmacılar ve bazı doktorlar Yetkililerin hastalığın belirtilerini de bilinçli olarak eksik paylaştığını söylüyor. Öncelikle virüsün bulaştığı insanlarda gösterdiği bilinen belirtilere göz atalım.

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş, İştahsızlık ve kilo kaybı, halsizlik, Karın bölgesinin şişmesi, Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi, Denge sorunları, ilerleyen safhalarda Genel psikolojik durumda değişme, mutsuzluk, bilinç kaybı ve saldırganlık. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. Virüs’ün kulukça süresi 1 ila 14 gün arasında yani yukarıda ki belirtilerin hiç birisini göstermeyen bir kişide hasta olabilir. Yeni nesil bu virüs’ün bir diğer özelliği de kuluçka halindeyken de bulaşabiliyor oluşu. Hastalığın yayılma alternatifleri de oldukça fazla hastalığı taşıyan kişiyle Solunum yolu, Öksürük, Hapşırık, Dokunma, El sıkma, Öpüşme, Sarılma, Ortak yeme içme, Yakın mesafeden konuşma neticesinde virüs bulaşıyor. Elbette şu ana kadar anlattıklarımız yetkililerin belirttiği semtromlar ve bulaşma yolları ancak fazlası da olduğu muhakkak. Korona virüsün spesifik bir tedavisi yok. Henüz virüs’ün yapısı bile tam olarak tespit edilemedi. Şimdilik standart grip tedavisi ile etkileri azaltılmaya çalışılıyor. Virüsün etkileri hastanın bağışıklık sistemine göre değişiyor. Uzmanlar bazı kişilerde şiddetli belirti yaşanmadan hafif atlatılır. Bunun içinde ilaç tedavisi sağlandığını belirtiyor. Ancak bağışıklığı zayıf olan özellikle C ve D vitamini eksikliği olan kişilerde şiddetli ilerler. Bunun için tedavinin başlangıcında sıvı desteği sağlanır. Çünkü virüs hızla vücutta sıvı kaybına yol açar. Ateş düşürülür. Aynı zamanda ağrılar içinde yüksek dozda ağrı kesiciler verilir. Uzmanlar istirahatın oldukça önemli olduğunu söylüyor. Çin Maliye Bakanlığı, virüsün yayılmasını önlemek için Hubei makamlarınca kullanılmak üzere yaklaşık 1 milyar yuan (144 milyon dolar) bütçe tahsis edildiğini duyurdu. Çin Eğitim Bakanlığı ise ülke genelindeki eğitim kurumlarına virüs nedeniyle toplantı veya sınav düzenlememeleri yönünde uyarı yaptı. Çin’de yaşıyorsanız, olayları tüm gerçekliğiyle bilmenize imkan yok. sosyal medya’da paylasilan bilgiler Çinli insanların paylaştığı videolardan ve ses kayıtlarından geliyor. bu da güvenilir değil. Şu an Çin’de ulusal tatil, bu yüzden herkes memleketine döndü ya da seyahat ediyor. Pekin nüfusu şu anda normalinin yüzde 20’si. İşyerleri çalışanlarına tatil dönüşü işe gelmeyin diyor. Bu izin süresiz olarak verildi. İş yerleri kesinlikle hayrına izin vermez. Bu emir de tepeden gelme. buda durumun vahametini gözler önüne seriyor.

Peki salgının merkezi Wuhan’da tam olarak neler oluyor? Marketlerde bir şey kalmadı ve hastanelerde de tedavi sağlanamıyor artık. Market videoları şehirden çıkış yasağının olduğu ilk gün yayınlandı. Hastaneler çok sıkıntılı. Nüfus çok kalabalık ve bilinen bir tedavide olmadığı için yetersiz kalıyorlar. 10.000 Kişilik bir hastane yapılmaya çalışılıyor ancak dünya sağlık örgütünün verilerine göre ihtiyaç duyulan yatak kapasitesi 90.000 civarı ve hızla artıyor. Polisler hastalık kapma korkusuyla şehirde çalışmak istemiyor. Sokaklarda yağma olayları ve şiddet tırmanıyor. Otorite sağlanamıyor. Bazı devlet binaları yakıldı. Hastalıktan yollarda düşenler veya ölenlere kimse korkudan dokunmuyor. Salgın Wuhan merkezli olduğu için şu anda en çok etkilenen bölge orası olsa da virüs hızla yayılıyor ve önüne geçilemiyor. Dünyanın pek çok ülkesinden hastalık haberleri artarak gelmeye devam ediyor. Bu virüs tamamen yapay ve kasten yayılmış bir virüstür. Kore ve Çin yapımı pek çok filmde bugün Wuhanda yaşananların aynısı resmedilmiş ve salgının özellikle 2020 senesinde başladığı vurgulanmıştır. Bu konuda daha evvel bir video hazırlamıştım. İzlemeyenlerin yukarıda açılan bildirimden mutlaka izlemelerini tavsiye ederim. Yine de bir özet geçmek adına virüsü bu videoda da sizler için tanımlayayım ki tam olarak neyle karşı karşıya olduğumuzu iyice idrak edebilelim. Tam olarak tanımlanamasada uzmanlar virüs’ün koronavirüsleri ailesinden olduğunu ilan ettiler. Coronavirüsler geniş bir virüs ailesi olmakla birlikte sadece altısının (yenisi ile birlikte 7) insanları enfekte ettiği biliniyor. Wellcome Trust’tan Dr. Josie Golding hastalığın Sars’a benzerliği üzerine “Sars’ın güçlü bir anısı var, burası çok fazla korkunç geliyor, ancak bu tür hastalıklarla başa çıkmak için çok daha hazırız” diye açıklama yapmıştı. Elbette yetkililer her daim toplumda panik yaratmamak adına bu tarz açıklamalar yapmaları normaldir. Coronavirüsler, Nidovirales sırasına göre Coronaviridae ailesindeki Coronavirinae alt ailesine ait virüs türleridir. Koronavirüsler, pozitif duyarlı, tek sarmallı bir RNA genomu ve nükleokapsitli bir sarmal simetri ile sarılmış virüslerdir. Fakat bizim virüs’ümüzün farklı Çift sarmallı RNA genomu ve hem pozitif hem negatif duyarlı oluşudur ki buda Laboratuvar ortamında geliştirildiğinin açık bir kanıtıdır aslında. Çift sarmallı RNA genomu ve negatif pozitif duyarlı oluşu ne anlama geliyor onu biraz açalım.  Dünya üzerinde insanlar arasında hızla yayılacak virüslerin neredeyse tamamen genetik kodlarının ve davranış mutasyon eğilimleri biliniyor. Virüsleri tespit etmenin en başarılı yolu nükleik asitlerin belirlenmesi – ya da DNA veya RNA, Nükleik asitler, bir virüsün kendisini nasıl inşa edeceğini söyleyen moleküler malzemelerdir.  Harita elinizde olduğu sürece korkmanıza gerek yoktur.

Koronavirüsler de buna dahildir ancak Salgına sebep olan virüs tam olarak koronavirüs değildir. Koronovirüs baz alınarak yeniden genetik kodlamaya tabii tutulup modifiye edilmiştir. Buda virüsün davranış ve mutasyon eğilimlerini önceden tahmin etmemize imkan vermiyor. Laboratuvar ortamında geliştirilen virüslere ne zaman ne şekilde mutasyon geçireceği önceden kodlanabiliyor. Virüs’ün yayılma tarihi oldukça manidar. Tam milyonlarca insan tatil için seyahat edecekken, dünyanın dört bir yanına virüsü yayabilecekken bir anda ortaya çıkışı, Öte yandan Abd Çin ticaret savaşlarının göbeğinde virüs salgınının patlaması. Ha birde Abd de onlarca kent varken ilk olarak Seatle’da ortaya çıkışı. Bu ince noktaları görebilenler bunun öyle doğal yollarla ortaya çıkmış sıradan bir salgın olmadığını gayet açık şekilde anlayabilirler.  Ya bu salgın bizim ülkemize de gelirse neler yapabiliriz? Ne tarz hazırlıklar yapmalıyız? Öncelikle farklılıkları olsa da Wuhan’da yaşayan insanlarda birkaç saat sonra şehirden artık çıkmayacaklarını, iletişimlerinin kesileceğini gıda ve su stoklarının tükeneceğini bilmiyorlardı. Milyonlarca insan için her şey 3 – 4 saatte hızla değişti. Bu sebeple öncelikle virüsün yayıldığını haber alırsanız 10 15 vaka şehrinizde görüldüyse hemen şehri terk etmenizi tavsiye ederim. Karantinadan evvel şehirden çıkamayanlarda mutlaka azda olsa hazırlık yapmalı. Karantina ilan edilmesini izleyen ilk gün içerisinde marketlerde gıda stokları tamamen tükenecektir bu sebeple mutlaka konserve ve su depolayın. Hanenizde kaç kişi yaşıyorsa günlük 3 litre temiz su 2 litrede kullanma suyu olmak üzere kişi başı 5 er litreden 1 aylık su tedariğinizi makarna pirinç ve konserve gibi yine bozulmayacak gıdalardan yemek ihtiyacınızı hesaplayıp temin edin. Elektriklerin gitmesine karşın bolca pil gücünüz yeterse ufak bir solar jeneratör edinin. Mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayın, çıkarsanız da mutlaka maske takın. Maskeniz yoksa hemen alın.

Ellerinizi sık sık dezenfektan sabunla yıkayın. Dezenfektan sabunları eczanelerden edinebilirsiniz. İletişimin kesilme ihtimaline karşın kısa dalga telsizleri son derece işlevseldir. Şunu da unutmayın doğası gereği virüs’ün farklı mutasyona evrelere olacak etkileri ve yayılma özellikleri hızla değişim gösterecektir.  Ufak meblağlarla kendinizi ve sevdiklerinizi korumak adına bu sayede büyük adımlar atabilirsiniz. Ne yazık ki ülkemizde insanlar doğal afetlere ve bu gibi felaketlere pek önem vermiyor yastık altı ediyor. Allah bizi korur demekle geçiştiriyorlar. Hepimizin temennisi salgının ülkemize ulaşmaması yönünde. Ben şahsen kendim uzun zamandır bu tarz olaylara hazırlanıyorum. Sizlerin de hazırlıklı olmasını diliyorum. Yeni gelişmeler oldukça bunları da instagram hesabımdan sizlerle paylaşacağım. İnstagramdan arkadaşım olarak haberdar olabilirsiniz…

1 YORUM

CEVAP VER

*