Modern veya antik birçok din ve inanışta, İbrahimi dinler de dahil, bulunan bir tür ruhani mitolojik yaratıktır. Farklı inanışlarda farklı karakteristiklere ve özelliklere sahiptir.

ant3

Cin; İslam mitolojisinde ise gözle görülmeyen, çeşitli şekillere girebilen manalarılarından ötürü, zaman zaman farklı yorumlanmıştır. Kimi yorumlara göre insanlarla cinsel ilişki kurabilen, onları yönetimi ve etkisi altına aldığı gibi birçok korku unsuru fiilin kendilerine yüklendiği ruhanî varlıkları ifade eder. Bir diğer yorumlama biçimindeyse, gözle görülmeyen, hissedilmeyen birçok şey için kullanılabilir. Bunlardan bazıları mikroorganizma, tespit edilemeyen şahıs, radyasyon gibi gözle tespit edilemeyen varlıklardır.

incirli1

10. İncirli Caddesin deki Ahşap Köşk
İstanbul İncirli caddesindeki tarihi ahşap evde 70’li yıllardan beri gizemli olayların yaşandığına dair söylentiler vardır.Anlatılanlara göre ev yılın belli zamanlarında beş saniyeliğine ortadan kaybolup tekrar geri geliyor. Mahalle sakinlerinin bir çoğu bu olaya tanıklık ettiğini söylemektedir.

9. Antalya daki Paranomal Samanyolu Apartmanı
Antalya’da 16 dairenin bulunduğu cinli, perili olduğu söylenen Samanyolu apartmanındaki daireler ne satılıyor, ne de kiraya verilebiliyor. Yıllar boyunca merak konusu olan bina kimine göre bir yatır üzerine yapılmış, kimine göre ise evde yaşayan bir kız cinnet geçirerek annesini öldürmüştür. Geçmişte binada oturanlar sabah uyandıklarında kendilerini banyoda yatar vaziyette buluyor, kapılar pencereler nedensiz oynuyor ve geceyarısından sonra garip sesler duyuyorlarmış. Altında bulunan markette çalışanların anlattıklarına göre raflardaki ürünler sık sık yer değiştiriyor veya düşüyormuş. Sabah geldiklerinde depodaki kolileri takla atmış şekilde buluyorlarmış. Dalga geçmek amaçlı kameraları eline alıp binayı ziyarete giden gençlerin farkında olmadan yakaladıkları görüntüler epey ilginç. Videoda birinci katın penceresinden beyaz bir şey geçmekte.

generalinevi

8. Büyük Ada daki Alman Generalin Evi
Büyükada’nın tepelerine, çok ıssız bir yere inşa edilmiş ve Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunda görev yapmış Alman bir generale ait olan ev, etrafında yaşanan paranormal olaylarla ün yapmıştır. Yokuştan yukarıya yapılan bir fayton yolculuğunun ardından korulukların içerisinde oldukça uzun bir yol yürüyüp tepeye ulaştığınızda, harabe hâline gelmiş kalıntılar, garip bir bahçe kapısı ve ayakta kalan bir enkaz çıkıyor adeta karşınıza. Adada yaşayan insanlar evin perili ve lanetli olduğuna inandıkları için yıllardır mekana yaklaşmıyorlar.

havran1

7. Havran daki Mağara
Büyüklüğüyle dikkat çeken mağaranın etrafının insan kemikleriyle dolu olduğu biliniyor. Anlatılanlara göre kaçan koyunlarını çıkartmak için mağaraya giren bir çoban koyunlarıyla birlikte ortadan kaybolmuştur. Eğmir, Dereören ve Hallaçlar köylüleri, Madra Dağı eteklerinde Kaya Tepe diye anılan bölgede bulunan mağaraların ifritlerin yuvası olduğunu, hayvanlarını otlatırken bile mağaraların bulunduğu bölgeden geçmediklerini söylemişerdir. İçeride ne olduğu tam bir muamma olarak kalmıştır.

cevahir

6. Cevahir Bedesteni
Kapalıçarşı’da bulunan Cevahir bedestenini sık aralıklarla bazı ezoterik tarikatlerin ziyaret ettiği biliniyor. Tarikat üyelerinin inancına göre, “Cevahir Bedesteni”ndeki bir nokta gerekli ayinler yapılınca farklı bir zaman boyutuna açılan bir kapı bulunuyor. Ayrıca bedestenin 1942 -1976 yıllarında yapılan iki restorasyon çalışmaında 2 işçi bedestenin aynı yerine aynı şekilde sebepsizce kendini asmıştır.

sakarya2

5. Sakarya daki Cinli Köy
1921 yılında Sakarya’da yaşanan olayda köylüler sık aralıklarla geceleri çığlık sesleri duyar, bir süre sonra hayvanlar hastalanıp ölmeye başlar, köyün hamile kadınlarıda ard arda düşük yaparlar. Köylülerden birinin 5 yaşındaki kız çocuğu ortadan kaybolur. Günlerce aranmasına rağmen çocuk hiçbir yerde bulunamaz. Bir süre sonra ansızın gece yarısı çocuk evinin kapısını çalar, Ailesi çocuğu görünce hayretler içerisinde kalır çünkü saçları kazınmış ve gözleri körolmuştur. Ayrıca çocuk çok iyi derece Latince konuşmaya başlamıştır. Bu olayın ardından köyün 117 hanesi köyden kaçar. Köylülere göre çocuğu iblisler kaçırmıştır. Sebebi ise çocuğun ölen babannesinin büyücü olduğu ve iblislerle bir anlaşma yaparak çocuğu iblislere adak olarak adamış olmasıdır. Söz konusu olay Azem adlı filme de konu edilmiştir.

davutlu

4. Davutlu Köyü
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Davutlu köyünde yaşanan Karadedeler olayını duymuş olmanız kuvvetle muhtemel. Anlatılanlara göre, 1989 yılın da köylüler hava karardıktan sonra cinler görmeye başlarlar. O günden sonra belli bir süre köy halkı evden dışarı adımını atmazlar. Bu olay gazetelerde yayınlanınca işin aslını öğrenmek için bir gazeteci köye gider. Gazetecei Hasan B. köylülerle röportaj yapar, herkes de varlıkları gördüğünü iddia eder.

Ancak ne var ki 11 gün boyunca sıradışı bir şeye rastlanmaz. Gazeteci, kamerasını 14 yaşındaki bir çocuğa bırakıp köyden ayrılır. Paranormal bir şey olursa çocuk kayıt altına alacaktır. Üç gün sonra Hasan B. jandarmalar tarafından göz altına alınır. Sebebine inanamaz. Köydeki üç ayrı evde kamerayı verdiği çocuk da dahil yedi kişi parçalanarak öldürülmüştür, 3 Şubat 1989’da bir ormanda Hasan B.’nin giysileri ve not defteri bulunur, kendisinden bir daha haber alınamaz. HasanB.’yi sorgulayan jandarma ise yıllar sonra bunalıma girerek intihar eder.

cemil
3. Cemil Molla Köşkü
Mahmud Cemil Efendi tarafından 1885’te yaptırılan 130 yıllık bu köşk, yıllarca restore edilmedi. Bunun nedeni olarak köşkün perili olduğu, gelen işçilerin birkaç güne kalmadan işi bırakıp kaçtıkları anlatılmaktadır.

yusufziya1

2. Yusuf Ziya Paşa Köşkü
Başyaverliğinin yanısıra çok zengin bir tüccar olan Yusuf Ziya Paşa, Rumelihisarı’na masallardaki şatolara benzer bir köşk yaptırmak ister. Söylentiye göre o kadar kıskançtır ki güzel karısını kimseler görsün istemiyordur. Bu köşk aynı zamanda eşinin güzelliğine yakışır derecede olmalıydı. 1910’da başlayan inşaat I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ve Yusuf Ziya Paşa’nın ekonomik sıkıntıya düşmesinden dolayı bitirilemez. Yusuf Ziya Paşa köyün kulesini oluşturan taşları mısırdan özel olarak getirtmiştir ve taşlar tılsımlıdır. Eşi de ona ihanet edince kalbi kırılır ve köşkün tamamlanmasını hiç istemez.

Yıllar boyunca köşkün çevresinde yaşayan insanlar köşkün boş katlarında geceleri uzun saçlı genç bir kadının gezindiğini belirtmişler. 1990’lı yıllarda ise köşkün inşaatında çalışan işçiler aynalarda eski elbiselere bürünmüş bir kadın hayaleti gördüklerini, hatta piyano çaldığını işittiklerini anlatmışlardır.

yetimhane2

1. Büyükada Rum Yetimhanesi
Yetimhane Osmanlı zamanında Rum Patrikhanesi tarafından yetim erkek çocukları için yapılmıştır. Bina 1960 yılında terk edilmiş olsa da içerisindeki eşyalar halen durmaktadır. Mobilyalar, yetim olan Rum çocuklarının kayıt dosyaları, pijama parçaları hala yetimhanede durmaktadır. Ada sakinleri özellikle akşamları yetimhaneden çığlık sesleri geldiğini anlatıyor. binanın bu denli sıkıntılı olmasının sebebini ise, zamanında yetim çocukların orada çok zulüm çektiği, bir dönemde ise binanın bir cephesinde yangın çıkması sonucu evde oluşan panikte bazı çocukların yanarak öldüğü ve bahçeye çıkan bir çocuğun oradaki kuyuya düşüp sesini kimseye duyuramadan orada ölmesine bağlıyorlar. Yetimhane ile alakalı ilginç bir bilgi de; bu bina şu an dünyanın en büyük 2. ahşap yapısıdır. Bir gün adaya yolunuz düşerse bu binayı mutlaka görün.

banner

CEVAP VER

*