Uzmanlar,470 milyon yıl önce Dünya’ya çarpan 43 daha önce görülmeyen göktaşını maddesi keşfettiler.

Keşfedilen mineral tanelerin yarısından çoğu, günümüzdeki meteorit akışında tamamen bilinmeyen veya çok nadir bulunan meteorlardan gelmektedir. Bu örnekler, muhtemelen güneş sisteminin tarihçesi ve gelişimi hakkında güncel anlayışımızı revize etmemiz gerekeceği anlamına geliyor. Bugüne kadar Güneş Sistemimiz hakkında bilinmeyen bir şey. Güncel raporlar, bilim adamlarının 470 milyon yıl önce gezegenimize çarpan 43 farklı göktaşı maddesini keşfettiklerini gösteriyor. İlginçtir, mineral tanelerin yarısından fazlası günümüz göktaşlarında tamamen bilinmeyen ya da çok nadir olan göktaşlarından gelmektedir. Bu, büyük ihtimalle,güneş sistemimizin tarihi ve gelişimi hakkında düşündüğümüz şeyleri yeniden gözden geçirmek zorunda olduğumuzu gösterir.

Doğal Astronomi dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, Chicago’daki Alan Müzesi’nden sorumlu baş editör Philipp Heck tarafından, göktaşları, Dünya ve güneş sistemimizin geçmişi hakkında önemli bilgiler sunuyor. Gezegenimiz her yıl 10 gramdan büyük yaklaşık 18.000 ve 84.000 göktaşı tarafından bombalanıyordu, ancak meteorlar şimdi Dünya’ya çarpıyor ve milyonlarca yıl önce gezegenimize düşenler çok farklı.

‘Son yüz milyon yılda Dünya’ya düşen göktaşı türlerine bakmak size tam bir bakış    açısı vermez,” diye açıklıyor Heck. “Karlı bir kış gününde dışarıya bakmak ve yaz  aylarında karlı olmasa da, her gün karlı olduğu sonucuna varılacaktır.”dedi.

 Bu keşif, İsveç’teki Lund Üniversitesi’ndeki jeoloji profesörü Birger Schmitz  tarafından sunulan teoriyi doğruluyor; “göçüklü bir meteorit” in varlığını  destekleyen kanıtlara rastladı.Österplana 065 olarak anılacaktır ve İsveç’teki  Lidköping dışındaki bir taş ocağında bulunmuştur. ‘Soyu tükenmiş’ terimi, olağandışı  kompozisyona bağlı olarak atfedildi: Bilinen tüm meteor gruplarından, özellikle de  bugün gördüğümüz gruplardan farklıdır; çünkü antik zamanlarda yok olan göksel  bir cisimdendir. Milyonlarca yıl önce.

 

 

 

CEVAP VER

*