Bilim insanları kelimenin tam anlamıyla, hayatın kodunu ilk kez değiştiren bir sentetik DNA ürettikten sonra yeni ‘yabancı’ yaşam formları yaratmanın eşiğinde.

ABD’li bilim adamları, bakterilerde doğal olarak mevcut olmayan moleküller eklemek için ortak E-Coli mikroplarını genetik mühendislik sayesinde eklemeyi başardılar.
Yaşam yasası, yeryüzünde ki yaşamının uzun tarihi boyunca DNA’nın dört ana harfle birleşmesiyle programlanmıştır; G (guanin), T (timin), C (sitozin) ve A (adenin). Bunlar DNA sarmalına uyan moleküllerdir ve sonunda bize UNIQUE Kodumuzu verirler. Bununla birlikte bilim adamları, X ve Y olarak adlandırdıkları İKİ yeni molekülün eklenmesiyle bu kodu genişletmeyi başararak tamamen yeni bir yaşam biçimine ulaştılar.

Bilim dünyasında çığır açan projenin, arkasında ki bilim insanları, bakterinin sonuçta farklı tıbbi tedavilerde kullanılabilecek yeni protein canlıları oluşturmalarına izin vermesi için yapay DNA’yı yaratttığını belirtiyor. Bilim dünyasının ağzını açık bırakan, başarı hakkında konuşan Dr. Romesberg, California, La Jolla’daki Scripps Araştırma Enstitüsünden bilim adamı olarak şunları söyledi:

“Genimizin hayatı boyunca tam dengede olması gerekiyor. Eğer yarı sentetik organizma gerçekten bir organizma olacak ise, bu bilgiyi istikrarlı bir şekilde koruyabilmelidir. Yeryüzü üzerindeki tüm çeşitliliği, sadece iki çift DNA bazıyla, A-T ve C-G ile kodlanıyor ve yaptığımız, bu iki artı bir üçüncü, doğal olmayan çifti çifti içeriyor.”

Bu, bilgilerin depolanmasına yönelik diğer çözümlerin mümkün olduğunu ve tabii ki bizi yeni ilaçlardan yeni nanoteknoloji çeşitlerine kadar çok sayıda heyecan verici uygulama olacak geniş bir DNA biyolojisine yaklaştırdığını gösteriyor.

 

CEVAP VER

*