Antarktika’nın uzak bir kesimine yapılan bir bilimsel keşif hoş bir sürpriz oldu: nüfusu iklim değişikliği nedeniyle düşen 1.5 milyondan fazla penguenin saklandığı gizli bir ada keşfedildi.

Cuma günü yayınlanan bir araştırmaya göre, bilim adamları Adaralı penguenlerin daha önce bilinmeyen “Süperkolonisi” ni Danger Adaları’nda, Antarctic Yarımadanın kuzeydoğu tarafındaki uzak ve buz gibi bölgesinde keşfettiler. Louisiana State Üniversitesi’ndeki oşinografi ve sahil bilimleri yardımcı doçenti Michael Polito, BuzzFeed News’a “Temel olarak bu bölge penguenlerle kaplıydı” dedi. Adelie penguenleri yalnızca Antarktika’da bulunur ve çoğu nüfusu yarımadanın batı tarafındadır. Ancak doğu tarafta neler olup bittiğini bilmiyoruz, çünkü buz gibi bir yere ulaşmamız çok zor.

Derin pembe penguen toğluluğunun (“guano” olarak adlandırılır) neye benzediğini gösteren uydu görüntüleri bilim adamlarını, bölgenin önceden bilinmeyen bir penguen popülasyonuna ev sahipliği yapabileceği yönünde cezbetti. Araştırmanın bir yazarı olan Stony Brook Üniversitesi ekoloji ve evrim profesörü olan Heather Lynch, BuzzFeed News’a verdiği açıklama da, “Bu tamamen beklenmedik bir durum” diye belirtti. Aralık 2015’te 10 bilim adamından oluşan bir ekip, Danger Adaları’na yolculuk yaptı. Ekip, oraya vardığında beklediklerinden daha fazla pengueni keşfettiklerini söyledi. Grup, 751.527 yuvayı barındırmakta. Binlerce fotoğrafın yukarıdan alınması için uydu görüntüleri ve dronlar bu konuda yardım etti. Bu yaklaşık 1.5 milyon Adelie pengueni veya Antarktika’daki toplam penguen nüfusunun kabaca% 20’sini oluşturuyor.

 

CEVAP VER

*