Eski bir Maya kralına ait olduğu düşünülen tablet,araştırmacılar tarafından deşifre edilen tarihi bir metin içeriyor.Araştırmacılar,eski Maya uygarlığı hakkında bildiğimiz her şeyin değişebileceğini söylüyor.

San Diego Kaliforniya Üniversitesi’nden bir arkeolog olan Geoffrey Braswell,m.s 400 yılı civarında inşa edilmiş Belartifactartrifact’teki Nim Li Punit arazisinde kral mezarının içinde değerli eseri keşfetti.MS 800 yıllarına kadar uzanan bir mezarın arkeologları yaklaşık 25 çanak çömlek ve maya krallarının kral olduğunu ilan etmekte kullanılandıkları,karmaşık biçimde şekillendirilmiş büyük bir taşı ve yeşim pektoralini buldular.Arkeologlar kralların kalıntılarını bulamadılar.

Meraklı eserin önünde, uzmanlarına göre “rüzgar ve nefes” anlamına gelen Maya glifi “IK” olan oyuklu bir T oyuğu var.Araştırmacı bir yazar tarafından yayınlanan bir makaleye göre,yeşim sarkıt antik bir Maya kralına aitti,eser bugüne kadar Belize’de bulunan o kültürün ikinci büyük parçasıydı. T şeklindeki kolye,ana dini törenlerde eski bir Maya kralının elinden çıkarıldı. 18 santimetre genişliğinde, 10 santimetre yüksekliğinde ve 0.7 santimetrelik bir kalınlığa sahip.Araştırmayı yürüten Braswell,

“Bu, New York yerine Peoria’da Umut Elmasının bulunması gibiydi.Maya dünyasının büyük şehirlerinden birinde böyle bir şey bulmayı beklemiyorduk”dedi.

Braswell eserin tarihi bir metin içeren tek eser olduğunu belirtti: eserin arkasında ilk sahibini ifade eden 30 oyma hiyeroglif var.Tam anlamıyla bizimle konuşuyor. Söylediği hikaye kısa ama önemli bir şey “diyen araştırmacı, Maya hakkında bildiklerimizi bile değiştirebileceğini belirtti.

Araştırmacılara göre, kol, 800 yıl önce gömüldü,ancak sahibi ile değil.Braswell’e göre, bunun nedeni ‘muazzam güç ve sihir dolu’ ve rüzgar tanrısına bağlılığını göstermek amacıyla olarak gömülmüş olabilidiğini düşünüyorlar.Braswell,bu zaman zarfında eski Maya krallıklarının Belize ve Guatemala’da çökmeye başlamasının Nim Li Punit’in terk edilmesine yol açtığını belirtti.”Diğer bir teori, iklim değişikliğinin kuraklıklara neden olduğunu ve bu da tarımın doğal olarak başarısızlığa uğramasına ve Maya uygarlığının çökmesine neden olduğunu gösteriyor olabilir.Kriz döneminde bu mezarın,yıllık yağmur yağışını getiren rüzgar tanrısına adamış olması, bu teoriye destek veriyor ve hepimize iklim değişikliği tehlikesini hatırlattığını ifade ediyor uzmanlar.

CEVAP VER

*