O Türkiye’nin Barış abisiydi. Bir şeyler duymuştu bir şeyler görmüştü ama anlatmaya çekinmişti. Bu yüzden de duyup gördüklerini şarkılarına şifrelemişti. Sizlere Barış Abiden Bir Mesaj Getirdim.

Binlerce yıllık kadim tarihimiz boyunca siyaset, savaş, felsefe, sanat gibi ayrı ayrı alanlarda pek çok önemli şahsiyet sahne almıştır. Barış Manço’yu hepsinden ayıran bir özelliği var. Manço adeta Türkiye’nin bir bütününün insana dönüşmüş vücut bulmuş halidir. Sokakta ufak bir anket yapsak Fatih Sultan Mehmed’i bile sevmeyen binlerce kişiye rastlayabiliriz. Ancak Barış Manço istisnasız herkes tarafından sevile gelmiştir. Sağcısı Solcusu Müslümanı ateisti. Her fraksiyondan insan ona derin bir sevgi beslemiştir. Bu durumun örneği dünyada gerçekten de yok denecek kadar azdır. Adını google’a yazıp arattığımızda başta wikipedia olmak üzere pek çok sitede biyografisini ve çeşitli bilgiler görmek mümkün ne yazıkkı başta wikipedia olmak üzere meslek kısmına şarkıcı yazacak kadar cahiller. Buradan hem bu siteleri kınıyorum hemde şarkıcı ve sanatçı arasında ki farkı acilen öğrenmelerini tavsiye ediyorum.

Daha kariyerinin başlarında 1973 yılında 2023 parçasını yayınladı. Fakat şarkı sadece bir şiir içeriyordu. Bu şiirde 2023 yılında olacak önemli olayların kodlandığı söylenmektedir. Aynı zamanda 2024 ve 2025 adında enstrümantal parçaları da vardır. Bu parçalar aynı şekilde sözsüz, ama harmanlanmış melodiler eşliğinde o yılların anlatıldığı sanılmaktadır. 1976-1977 yıllarında 2023 fotoromanını yayınlamıştır. Fakat bu fotoromanda şok bilgiler yer almaktadır. Romandaki adı Barış 999’dur. Peki hangi yıl ölmüştü? Elbette 1999 da. Aynı fotoroman da Üçüncü dünya savaşı belki de ilk kez gündeme getiriliyordu.

1979’a gelindiğinde yine sırlarla dolu sözsüz bir parça yayınladı. 1980’lere gelindiğinde artık tv programlarına ağırlık vermişti. Dünyayı gezmeye başlamıştı, bu programlar büyük bir bilgi kültür programıydı. O dönemler Avrupa ve Amerika’da çoğu insan Türkiye’yi Arabistan’ın bir parçası, Türkleri Arap ve dilimizi de Arapça zannediyordu. Aslında bugün bile Avrupa’da ve Amerika’da bu algı kırılmış değildir. ABD’de Türk youtuberlerin Türklerle ilgili sorduğu soruları içeren videoları izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Barış Manço bu algıyı kırmak için dünyanın 4 bir yanında çeşitli faaliyetlerde bulunmuş ve Türk turizminin günümüzde ki haline gelmesinde önemli katkıları olmuştur.  1982 yılında belki de yüzyıllar sonra anlamını kazanacak bir şarkı yayınlar. Bu şarkı Dönence’dir ve sırlarla doludur.

Duyuyorum; görüyorum; bir gün gelecek Dönence, biliyorum

Uzaklarda bir yerde türküler söyleniyor” ”Uzaklarda bir şeyler kök salıyor”

Şimdi Barış Manço’nun kayaların oğlu isimli şarkısına bir göz atalım ve 2023 senesi hakkında neler anlatmak istediğini hep beraber anlamaya çalışalım. Telif sorunlarından dolayı şiir şeklinde sözleri ben okuyacağım. Şifre barındıran kısımları kırmızı yazıyla yazdım.

1923’ün ılık bir ekim sabahında

Kayaların toprağa dikine saplandığı yerde doğdum.

Toprak anayla kaya babanın oğluyum ben

Toprak anam sevgi dolu bereket dolu

Toprak anam sessiz ama toprak anam dopdolu.

Toprak anam toprak anam Anadolu

Babamsa sağı solu belli olmaz

Bir gürledi mi yer yerinden oynar.

Göğsünde Çatırdamalar olurmuş, Onun için derdi

Onun için sayısız irili ufaklı

Kaya parçaları vardır bu topraklarda Ve sen benim oğlum

Ve sen kayaların oğlu

Bu taşı toprağı bir arada tutacaksın

Kolay değil kayaların oğlu olmak Kuzeyden esen rüzgara

Güneyden gelen kavurucu sıcağa karşı Koruyacaksın onları

Kolay değil kayaların oğlu olmak

2023ün ılık bir ekim sabahında

bacaklarım da hafif bir uyuşma ile uyandım

Ve sanki yüz yıllık ulu bir Çınar gibi Kök salmaya başladım.

O sabah Ve ilk kez sağımda solumda

Asırlardır durmakta olan diğer çınarları fark ettim.

Doğudan hafif bir seher yeli yükseldi

Ve asırlık çınarlar beni de aralarına aldılar

Ve 2023ün ılık bir ekim sabahın da

Yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu

Beraberce seyre koyulduk…

(Aasma Estefan’ın şiir yorumu: Bence, ‘Kayaların oğlu’ ile Cumhuriyeti kastediliyor. 1923’te kurulan Cumhuriyet, birilerinin tüm yıkım çabalarına karşın asla yıkılmayacak, yaralı haline rağmen ayakta kalmayı başarabilecek ve 2023 yılında yine bir ekim sabahında ayakta kalan yüzyıllık bir çınar misali, öyle bir yasal düzenlemeler yapılacak ki, bir daha asla zarar görmeyecek şekilde, kökleriyle en derine kök salacak.

Ayrıca şiirde ülkemize ilerde hem kuzeyden hem de güneyden gelecek tehlikelere karşı korunması gerektiği konusunda uyarı var. Sonra Doğu’da olacak bir gelişmeden sonra; ki muhtemelen bu ekonomik bir gelişme olabilir belki de yeni bir yer altı kaynağı keşfedilecek ve ülkemiz ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacaktır. sağımızda ki solumuzda ki diğer ulu çınarlar diye bahsettiği diğer Türk cumhuriyetleriyle Türkiye’nin birleşmesinden veya çok geniş kapsamlı iş birliğine girmesinden bahsediliyor. Kurulacak Türk Birliğinin başında da Türkiye’nin olacağını ön görüyor. Barış Mitolojiye meraklıdır Anadolu’nun antik kültüründe Anatolia anne Akdeniz ise baba olarak tasvir edilmiştir eski insanlarca.  Babamsa sağı solu belli olmaz Bir gürledi mi yer yerinden oynar Göğsünde Çatırdamalar olurmuş dizelerinde de Akdeniz’e atıfta bulunmakta belki deniz tabanında olabilecek depremlerden veya deniz dibinden çıkartılmaya başlanacak değerli madenlerden bahsetmektedir. Aasma Estefan şiiri bu şekilde yorumladığında tarihler 2000’dir ve doğuda ki bor rezervleri ile Akdeniz’de ki doğalgaz henüz keşfedilmemiştir.

Barış Manço’dan Anahtar şarkısı

5 şair 1 abide

2 abide 1 sultan

5 sultan 1 düşünür

2 düşünür ise bir mimar

5 Akif 1 Saat Kulesi

2 Kule 1 Fatih

5 Fatih 1 Mevlana

barış manço Anahtar isimli bu eserinde bir bilmece sunmuştur:

beş akif, bir saat kulesi, iki kule, bir fatih,

beş fatih, bir mevlana, iki mevlana, bir sinan…

burada bahsedilen şahsiyetler, tl banknotlarının arkasında resimleri bulunan kişiler. 100’lik banknotların arkasında mehmet akif, 500’lüklerde izmir saat kulesi, 1000’liklerde fatih sultan mehmet, 5000’liklerde mevlana, 10000’liklerde ise mimar sinan vardır.

2 Mevlana 1 Sinan Matematik dehası Sinan, Mihrimah sultan için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan camilere bir sır da gizlemiştir. Mihrimah Sultan’ın Güneş’le Ay anlamına gelen ismine ithaf edercesine yılın sadece birkaç gününde (Nisan ve Mayıs aylarında) bir caminin arka cephesinden güneş batarken diğerinden ay doğmaktadır.

Barış Manço bu soruya kendisi cevap vermişse de işin sadece magazinsel boyutunu açıklamıştır. Masonluğun kökenleri duvar işçilerine dayandığı için mimarlık mesleğini kutsal sayarlar ve mimarlara özel bir ilgi duyarlar. Tanrıyı’da Evrenin ulu mimarı olarak adlandırırlar. Mimar Sinan Şüphesiz ki dünyaya gelmiş geçmiş en önemli mimardır ve masonların yayın organının adı mimar sinan dergisidir. 1920lerde Mihrimah sultan camii restore edilmiştir. Antropolog Şevket Aziz Kansu restorasyonu gözlemleyerek şu notları almıştır. Mihrimah Sultan camii’nin minberinin üzerinde bulunan pencerenin üst kısmına mimar sinan tarafından bir yakut yerleştirilmiştir. Bu yakut nisan ve mayıs aylarında günün çok kısa bir saatinde güneş ışığını çizgi olarak belli bir noktayı gösterecek şekilde işaret etmektedir. İşaret ettiği noktadaysa yer altında kalan Bizans döneminden kalma bir yapının gizli girişi vardır. Restorasyon esnasında bu pencere sökülerek yerine mavi camlı başka bir pencere yerleştirilmiştir. Belki de masonlar veya başkaca ezoterik yapılanmalar yılın bu belirli günlerinde bahsedilen yapıya girerek bazı ayinler yapmaktadır.

Sözüm meclisten dışarı dostlar

Bugünlerde kendimi hıyar gibi hissediyorum

Hani dilim dilim doğrasalar beni

Marmara Ege Karadeniz ve hatta Akdeniz cacık olur diyorum

Derdim öylesine büyük ki dostlar

Kırka yarıp yine kırka bölseler

Ve kırk bostana gübre diye serpseler

Kırkbin tane ot biter de kırkbin derde deva olur diyorum

Ne oldu bana böyle durup dururken

Oğlan aldı başını gitti kız zaten lafımı dinlemezdi

Düğmem kopuk paçam sökük oramda buramda çengelli iğneler

Bir de çengelli iğne nazar bozar derler

Hanımın çorabı kaçık başında bigudiler

Karabaş bile, karabaş bile suratıma bakıp bakıp havlıyor

Öğünmek gibi olmasın ama dostlar

Kendimi hıyar gibi hissediyorum

Hani ince kıyım doğrasalar beni Akdeniz cacık olur diyorum

Ve hatta Atlas okyanusu ve hatta Hint okyanusu

Ve hatta hatta Büyük okyanus bile cacık olur diyorum

Böyle cacığa rakı mı dayanır

Çivi çiviyi söker derler soğuktan donanı buzla ovarlar

Ben zaten yanmışım dostlar peki beni fırına mı koysalar

Zeytin suyuna kuru ekmek böyle gelmiş böyle gidecek.

Sizin de gördüğünüz gibi 40 sayısı özellikle defalarca vurgulanmıştır şarkıda. bir süreden bahsetmektedir aynı zamanda şarkının içerisinde matematiksel bir denklem söz konusudur. Şarkıda geçen yerlerde değişik karışıklıklar yaşadıkları da inkar edilemez bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Yine de üzerinde çalışılıp bu şifrelerin çözümlenmesi gerekmektedir.

2023,2024,2025 isimli şarkılar pek çok şifre içerir ve bu şarkılar rahmetli Barış Manço’ya söylettirilmiştir. Bunu da nereden çıkartıyorsun derseniz Barış abi kendisi söylüyor. İngilizce olarak yaptığı şarkının adıysa son derece ilginç; Yedinci Göğün Kadını

Lady Of The Seventh Sky

Yedinci Göğün Kadını

Fading pages from the scrapbook

Karalama defterinin solan sayfalarını

Of the many hands of time

Zamanın birçok elinde

Memories of a million years

Milyonlarca yılın hatıralarını

You spill into my mind

Sen aklıma döktün.

Lady of the seventh sky

Yedinci göğün kadını

You greet me then you’re gone

Selamladın ve gittin

Carrying all you secrets

Bütün sırlarını taşıyarak,

But your voice still lingers on

Ama sesin hala can çekişiyor

See me oh can’t you see who I am?

Bak bana, göremiyor musun, ben kimim?

See me oh can’t you see who I am?

Bak bana, göremiyor musun, ben kimim?

Lady your face is hidden from my sight

Benim bakışlarımla gizlendi yüzün

Memory has it’s shadow

Hatıralar gölgede kaldı

Shadow on your light

Işığın gölgede kaldı

Lady of the seventh sky

Yedinci göğün kadını

You greet me then you’re gone

Selamladın ve gittin

Carrying all you secrets

Bütün sırlarını taşıyarak,

But your voice still lingers on

Ama sesin hala can çekişiyor

Oracle of the mystery

Gizemin kehaneti

Of the changing face of time

Zamanın yüzünü değiştiriyor

Echoing through the centuries

Yüzyıllar boyunca yankılanıyor

Your clear voice fills my mind

Duru sesin zihnimi dolduruyor

Lady of the seventh sky

Yedinci göğün kadını

You greet me then you’re gone

Selamladın ve gittin

Carrying all you secrets

Bütün sırlarını taşıyarak,

But your voice still lingers on

Ama sesin hala can çekişiyor

Hear me oh can’t you hear what I say?

Duy beni, duyamıyor musun, Ne diyorum?

Hear me oh can’t you hear what I say?

Duy beni, duyamıyor musun, Ne diyorum?

Listening I hear your voice ringing out through time

Dinliyorum, duyuyorum sesini zaman boyunca

You are me when I’m alive your love your love is mine

Yaşarken sen ben olursan, aşkın benim olur,

Lady of the seventh sky

Yedinci göğün kadını

You greet me then you’re gone

Selamladın ve gittin

Carrying all you secrets

Bütün sırlarını taşıyarak,

But your voice still lingers on

Ama sesin hala can çekişiyor

Durum bize bir çok bilgiyi aktarıyor. Bu süreçte Barış Manço öncesi açıklanmamış fakat dikkat

Çekici tamamlayıcı bilgilere . Tabi bu bilgiler meraklı insanlara açık değil. Bunun üzerinden

Dedikodu yapılarak saçmalanmaması gerekiyor. Birkaç uzman kriptoloğun şarkılar üzerine çalışıp şifreleri çözmesi gerekli Farklı 24 parçası hep gizem ve kehanetlerle dolu kimini bilmeceye çevirmiş kimisi İngilizce yayımlamış birleştirince kaos ortamı gözüküyor. Bu ise maya kehaneti Üç bin yıl sonra üç tarafı denizlerle kaplı anakara da ortaya çıkacak yıldızların çocukları.”

Barış Manço’ya dünya vatandaşlığı verilmiş yani yahova barışçıl sevgi dolu bir insan ama çok esrarengiz gizem tarzı yüzükleri görüşleri farklı Ölüm nedeni hayli garip son konuşması gecesi öldü Barış Manço neden öldü? Sanatçı, 6 yıl önce adının aşk dedikodularına karıştığı Sevil Demir ile birlikteyken, Viagra kullandığı için mi son nefesini vermişti, yoksa bu iddianın gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok muydu? Birileri kastane dikkati başka yöne çekmek adına mı bu sansasyonel iddiayı ortaya atmıştı? Şehir efsanelerine göre Manço’nun Viagra’dan öldüğü yazıldı. Hatta, Viagra’nın kalp hastalarında ölüm riskini artırdığı bilgisi, sanatçının ani ölümünden sonra belleklere kazınmıştı. Ancak, iddialar söylentinin ötesine geçememiş; Barış Manço’nun, ölüm  nedeni hastane kayıtlarına, yüksek tansiyon olarak kaydedilmişti. Sanatçının 19 yıl boyunca menajerliğini yapan Tamer Şahin, ‘Hâlâ Yazıp Çizecek Bir Kaç Satırım Kaldı adlı kitabında ‘Viagra efsanesi’ne karşı çıkıyor. Manço’nun sonunu hazırlayan nedenlerle ilgili farklı iddialarda bulunan Tamer Şahin, kitabında ünlü sanatçının ölüm nedenini; Sulhi Aksüt ile kurduğu ortaklık yüzünden girdiği ekonomik darboğaz ve stres faktörü olarak ifade ediyor. Kitapta ayrıca Yer altında faaliyet gösteren pek çok tarikatin Manço’yu aralarına katmak için sürekli bir baskı kurduklarını da yazmıştır. Kadıköy’de antikacılıkla uğraşan ermeni bir vatandaşımız A.G. Barış Manço’nun eski bir dostudur. Sık sık dükkanına giden Manço vefatından 3 ay evvel dükkana gelmiş Bir zarf hazırladım bana bir şey olursa 2025 senesinde felanca bakanlığa kargolanması için kiralık bir ptt kasasına koydum. Der ve takılarak Aslında sana verecektim ama senin de o kadar uzun yaşamayacağını bildiğimden ptt yi seçtim demiştir. Barış Abinimn Şifrelerle dolu gizemli şarkıları halen çözümlenmeyi bekliyor. Sizlerde bu şarkılarda ki şifrelerin ne olabileceğine dair oluşan fikirlerinizi lütfen yorumlara yazın.

 

 

 

CEVAP VER

*