Birçok kişi Büyük Tufan’ın varlığından şüphe etmekle birlikte, gerçek şu ki bu ‘hikaye’ binlerce yıl geriye dönmüştür. İnsanlar, Yaratılış-Sel-İhtiyaç Anlayışına aşinadırlar. Bununla birlikte gerçek şu ki, büyük sele, tamamen farklı metinlerde çok daha erken tarihlerde de rastlanıyor.

nuh-tufani-ve-sonrasi

Antik Kültürler de Büyük Tufan
Antik yazıtlar tufanı incilden çok daha daha iyi anlatmaktadır. Tanrı’nın, Dünya’yı yaratılış öncesi döneme geri getirme niyetini anlattığını söyledi. Sele, ‘sıfırlamak’ için yeryüzüne gönderildi. Tanrı insanlığın kötü muameleleri yüzünden selleri gönderir ve onu Nuh’un gemisinin mikrokozmosunu kullanarak yeniden yaratır. Sel, yaratılışın tersi olarak kabul edilir. İslam dini kaynakları Tufan ile alakalı son derece ince detayları vermiş ve günümüzde yapılan bilimsel araştırmalarla da bu bilgiler teker teker doğrulanmaktadır.

Bütün resmi görebilmek için her kültürde ki tufan anlatımlarına göz atmak gerekir, ‘Büyük Tufan’ dünya çapında hemen hemen tüm kültürlerde mevcut: Mezopotamya sel öyküleri, Yunan mitolojisinde Deucalion, Genesis taşkın öyküleri, Hindistan’dan Hindu metinleri, Norveç Mitolojisinde Bergelmir, Kuzey Amerika’daki Yerli Amerikalılar. Güney Amerika’daki Muisca ve Cañari Konfederasyonu’ndan Lac Courte Oreilles Ojibwa’daki K’iche ve Maya halklarının da yazıtlarında Tufandan bahsedildiğini aktarmıştır.Ancak insanların bilmediği şey, Tufana dair Büyük Deluge’nin en eski öyküsünün antik Sümer kökenli olmasıdır.

Eski yazıtlara göre, ‘Eridu’ idi Tanrılar gezegende ilk şehri yarattı. Eridu, M.Ö. 5400 yılında kenti kuran eski Sümer Tanrısı Enki’ye ev sahipliği yapıyordu. Eski Sümer Nippur tableti, Büyük tufanın en eski açıklamasını ve gezegenimizdeki hem insanların hem de hayvanların nasıl yaratıldığını anlatmakta ve yeryüzündeki Antediluv kentlerinin adlarını ve ilgili yöneticilerini kaydetmektedir.basliksiz-1Eridu şehrinin Oluşumunun M.Ö. 2.300 dolaylarına dayandığı biliniyor. Ayrıca bu tarih büyük tufanın bilinen en eski başlangıç tarihi olarak kabul ediliyor. Bu tarih İncilin yaratılış bölümün de tanımlanan Büyük Tufandan daha eskidir. Ancak İslami kaynaklarla uyum göstermektedir. Bilim adamları tarafından Nippur Tabletleri olarak anılan antik Sümer kil tabletleri, eski Nippur kentinden çıkarılan, Tufana dair en eski belge olma niteliğindedir. Her bir sütunda yaklaşık 10 ila 15 satır içeren ve her biri üç yazılı metin altı sütun içerir ve antik Sümerce yazılmıştır.

Nippur tableti üzerindeki Büyük Tufan tasviri; Duvardan bir kelime söyleyeceğim, sözümü dinle, Ey insanlar sözlerime kulak kabartın: Bizimkinden… sana kültürün süpürgeleri süpürülecek; İnsanlığın tohumlarını yok etmek için … Karar, tanrıların toplanma sözüdür. Anu ve Enlil’in emriyle, krallığının emriyle, kokuşan memfaat düzeniniz sona erecek… Tüm rüzgar fırtınaları, birleşir ve son derece güçlü şekilde saldırır yağmurlardan önce şehirleri adeta silip süpürür.

İnsanlar, hayvanlar ve ekinler bölük bölük etrafa saçılır sonra, yedi gün boyunca, sular şehirlerin üzerinde gezinir. Yedi gün ve yedi geceden sonra sel büyük arazilerde süpürüldü ve büyük su suları üzerinde Büyük Fırtına fırtınalar attı, Utu ortaya çıktı, Gökyüzünde ve yerde ışık tutan Ziusudra bir pencere açtı. Büyük tekne, kahraman Utu ışınlarını devasa tekneye getirdi…

banner

CEVAP VER

*