Amerika ve Avrupada başlatılan isyanların sonuçları ne olacak?
Perde arkasında neler oluyor? Ya bizlerin hayatlarına nasıl etki edecek?
Olaylar kimler tarafından nasıl kurgulandı. Yeni düzende dünya nasıl bir yer olacak? Bu soruların cevaplarını almak için videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim.

Dünya’nın sosyo ekonomik durumunun sil baştan yeniden şekillendirilmeye başlandığı 2020 yılına girmemizle birlikte iyicene aşikar oldu. Yeni dünya düzeni denilen bu olgu öyle bir değişim ki artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Nüfus azaltımı, sosyal vatandaşlık sistemi, Dijital para ve başlatılan isyanlar bu sistemin sac ayaklarından bazıları.  Şimdi Kült TV’ye abone olarak araştıran insanlar topluluğunda ki yerinizi aldıysanız başlatılan isyanların altında yatan gerçekleri ve olası sonuçlarını sizlerle paylaşacağım.

Başlamadan şunu da belirtmeliyim ki youtube’nin topluluk standartları gereği pek çok görüntüyü burada paylaşamayacağım. Amerika’da siyahiler üzerinden kurgulanan plan aslında yeni başlamamış, daha evvel provası yapılmıştır. Amerika’da siyahilere yönelik tahrikler zaman zaman dozunu arttırsa da zaten sistematik olarak devam etmektedir. Siyahilerin öldürülmesine ilişkin açılan davalar ise, takipsizlik kararları ile rafa kaldırılıyor. Bu arada birleşik devletler de işlenen adli suçların ortalama %73’ünü siyahilerin işlediğini de pas geçmeyelim. Şimdi 2014 senesine dönüp bir göz atalım. Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında yaşayan Michael Brown isimli silahsız siyahi gencin beyaz bir polis tarafından uygulanan polis şiddeti sonucu ölümüne yönelik başlayan tepkiler sonucunda kitlesel protesto gösterileri düzenlenmişti. 2015 yılında ise şehir sakinlerinden 25 yaşındaki siyahi Freddie Gray tutuklandığında sağlıklı olmasında rağmen içeride polisler tarafından şiddet görerek ölmesi büyük gösterilere yol açtı. Eylül 2016’da yürürken elindeki kitabın ‘silah sanılması’ gerekçesiyle öldürülen Keith Lamont Scott onlardan birisiydi. Öfkeyi körükleyen bir diğer öldürme hadisesi ise, trafik polisleri tarafından çevrildiği sırada ehliyetini torpidodan almaya yönelen ve ABD polisinin ‘silahını almaya eğildi’ gerekçesiyle öldürdüğü Alton Sterlin. Bu olay neticesin de gösteriler yerel olmaktan çıkarak ülke çapında hızla yayıldı. Öte yandan Amerika’da bozulan ekonomik durumda olayların sebepleri arasında. Burada neler olup bittiğini anlamak için 2016’da birkaç hafta süren protestolar esnasında yapılan tv yayınlarına ve tartışma programlarına ve Amerikan devlet yapısına bir göz atmalıyız. ABD federal bir hükümet sistemi olarak ulusal düzey, eyalet düzeyi ve yerel yönetimler düzeyi olmak üzere çeşitli hükümet katmanlarına sahiptir. Ulusal ve eyalet katmanıyla ilgili meselelere ABD Anayasasında değinilmiştir. ABD Anayasasına göre Kongre, ABD’ye yeni eyaletler kabul etme yetkisine sahiptir. Anayasa ilk onaylandığında ülkede 13 eyalet bulunuyordu. O tarihten bu yana Birleşik Devletler oldukça genişledi. Ülkede şu an nüfusu ve yüzölçümü birbirinden çok farklı olan 50 eyalet bulunur. Bu 50 eyaletin yanı sıra ülkede federal bir bölge olan Columbia Bölgesi bulunur. Ülkenin ulusal başkenti olan bu bölge herhangi bir eyalete bağlı değildir. Belediye yönetimi ile yönetilen Columbia Bölgesi’nin bütçesinin kontrol ve idari denetimi Kongre tarafından yapılır. Eyalet hükümetleri federal hükümetin alt birimleri değildir; her eyalet ayrı bir egemenliktir ve anayasaya göre federal hükümete hesap vermez. Ancak ABD Anayasası ve federal yasalar, anlaşmazlık yaşanan bölgelerdeki eyalet anayasaları ve yasalarının yerine geçer.

ABD Anayasasına göre her eyalet hükümeti cumhuriyetle yani halkın seçtiği temsilcilerle yönetilir. Eyalet hükümetleri genellikle federal hükümetin aynasıdır: Her eyalette seçimle göreve gelen bir yürütme organı başkanı (vali), bağımsız bir yargı ve halkın seçtiği kişilerden oluşan bir yasama organı bulunur. Bazı eyaletlerin genel bütçeye mali katkısı diğerlerine oranlar çok daha fazla hatta bazı eyaletlere katkıdan ziyade genel bütçeden para aktarılıyor. İşte bunu ve toplumda oluşan düzensizliği gerekçe gösteren kimi kesimler 2016 senesinde Tv programlarında Amerika’nın 2 ayrı devlet olması gerekliliğini ve Teksas ile Kaliforniya eyaletleri olarak 2 ye bölünmesinin elzem olduğunu günlerce TV programlarında anlattılar. Amerika’nın güç kaybetmesi dünya’da en çok Çin’in işine gelir ki Çin’e dünyada yeni süper güç gözüyle bakılmaktadır. Yine de ne maddi nede teknolojik gücü şu an için Amerika’nın gerisindedir. 2016 olaylarının ardından Kimi teorisyenlere göre Amerikan derin devleti tarafından iş başına getirilen Trump ile birlikte gözle görülür bir ekonomik rahatlama ve iyileşme başladı. Teori olsun yada olmasın Trump’un iktidara gelmesi en çok ulusalcılara yaradı. Günümüze geri dönelim. 25 Mayıs akşamı Minneapolis’te 46 yaşındaki George Floyd polis tarafından öldürüldü. Polis bölgede dolandırıcılık yapan -20 dolarlık sahte banknot kullanmaya çalışan- bir şüpheli arıyormuş, Floyd da eşkale uygun olduğu için gözaltına alınmış. Ancak tutuklanma anının 10 dakikalık görüntüsü Facebook’a yüklenince ortalık karıştı. Emniyet Müdürlüğü’nün gözaltı yöntemleri arasında yer almayan bir yöntemle polis Floyd’un boynuna diziyle bastırıyordu. Olayın ardından Minneapolis’te başlayan protesto hareketi hızla tüm ülkeye yayılarak bir isyana dönüştü. Göstericiler polisle çatışmaya ve dükkanları yağmalayıp yakmaya başladı. Bir kısım göstericilere göre bunları yapanlar provakatörler. Öte yandan dünya da en fazla karşılıksız doları Amerikan Merkez Bankası Fed basmaktadır. Yaşanan salgının ardından Tüm dünya hiper enflasyon sürecine girmiştir. Buda parayı üretenlerin ve yönetenlerin dünya çapında sorgulanmasına sebep olmaya başlamıştır. Henüz Krizin sertliği yaşanan pandemi süreci ile insanların hayatında yeterince hissedilmemiş ancak gelecek günlerde yaşanacak ekonomik sıkıntılar kendisini göstermeye başlamıştır. Önümüzde ki günlerde medyada Amerika’nın bölünmesi gerekliliği yeniden ve daha yüksek bir sesle dillendirilmeye başlanacaktır.

Başta simpsonlar olmak üzere pek çok yayında ve komplo teorisinde seçildiği günden beri Trump’a suikast düzenleneceği haberlerini eminim hepiniz duymuşsunuzdur. Böyle bir ortamda Trump’un iktidardan her ne şekilde olursa olsun inmesi demek Amerika’nın kesin olarak ikiye bölünmesi ve Çin’in önünün açılması demektir. Şunu da not olarak düşelim Amerika eninde sonunda eyaletlere bölünecektir. Elbette bu olaylar sadece Amerika ile sınırlı değil başlangıç yeri ve en büyük merkezi Amerika olsa da tüm dünya Hiper enflasyon dönemine girmiş durumdu.  İtalya’nın ikinci büyük kenti Milano’da turuncu yelekleriyle meydana inen yüzlerce kişi hükümeti protesto etti. Kent merkezindeki Duomo Meydanı’nda yüzlerce turuncu yelekli, eski jandarma generali olan siyasetçi Antonio Pappalardo öncülüğünde bir araya geldi.”Özgürlük” ve “haysiyet” sloganları atan grup, salgınının ekonomik etkileriyle mücadele edemediği iddiasıyla Başbakan Giuseppe Conte ve hükümetinin istifasını istedi. Pappalardo, bir an önce yeni ulusal hükümetin kurulması, seçim yasasının değişmesi ve de avro yerine İtalyan liretine geri dönülmesi taleplerini dile getirdi. Kovid-19 salgınının İtalya’daki merkez üssü olan Lombardiya Bölgesi’nin merkez şehri Milano’daki kalabalık gösteride göstericiler sosyal mesafe kurallarını dahi umursamadı. Milano Belediye Başkanı Giuseppe Sala bu duruma tepki gösterdi. Kendilerine “turuncu yelekliler” diyen grup hakkında işlem yapılması için valiye bildirimde bulunduğunu belirten Sala, “Milano gibi içinde bulunduğu zor durumdan kurtulmak için çok uğraşan bir kentte yapılan bu hareket sorumsuzluktur.” ifadesini kullandı. Turuncu yelekliler hareketi İtalya’da hızla yayılıyor ve masum protestolar yerini isyana bırakıyor. Önümüzde ki günlerde başta Fransa olmak üzere farklı ülkelerde de büyük protesto dalgaları başlarsa emin olun bu sürpriz olmaz. Zaten Fransa’da sarı yelekliler isyanlarıyla hatırlayacağınız üzere bunun provası yapılmıştı.

Sarı yelekliler hareketi, 17 Kasım 2018 Cumartesi günü Fransa’da gösterilerle başlayan ve daha sonra yakın ülkelere Belçika ve Hollanda’ya sıçrayan bir protesto hareketidir.Yükselen akaryakıt fiyatları, yüksek yaşam maliyeti ile galvanizlenen ve hükümetin vergi reformlarının orantısız bir yükünün çalışan ve orta sınıflara(özellikle kırsal ve kent çevresi alanlara) düştüğünü iddia eden protestocular, bu değişikliklerin sona ermesi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifası çağrısında bulundu. Hareket Fransız şehirlerinde çok gözle görülür biçimdeydi, ancak protestoda kırsal alanlar olağandışı biçimde harekete geçti. Sarı yelek bir sembol olarak seçildi, çünkü tüm sürücülere 2008 yılından beri sürüş sırasında araçlarında yüksek görünürlüklü yelekler kullanmaları için yasalar getirilmişti. Sonuç olarak, protestolarda yansıtıcı yelekler yaygın, ucuz ve sembolik hale gelmiştir. Almanya’da ise durum şimdilik sessiz olmasına rağmen çok daha vahim. Alman ekonomisi euroya geçişle Avrupa’da en fazla kan kaybeden ekonomi olmuş tabiri caizse Almanya Avrupa birliğinin kredi kartı muamelesi görmüştür. Unutmadan şuraya illuminati kart oyunlarından bir kart bırakayım. NEW WORLD ORDER Law And Order Yani adalet ve emir kartı dünya sahnesinde açılmış gibi duruyor. Şu ana kadar anlattıklarımı derlemek gerekirse; Amerika Eyaletlere bölünecektir, Avrupa Birliği de boş geçilmeyecek mutlaka dağıtılacaktır. Buhranlı dönemin sonundaysa Çin dünyanın yeni süper gücü olacak terk edilen kapitalist düzenin ardındansa dünya’ya en fazla ihraç edeceği şey kendi rejiminin yumuşatılmış bir versiyonu yani sözüm ona halkçı sosyalizm olacaktır. Fakat bu rejimi eski Sovyetler birliği düzeni ile karıştırmamak önemli bu yeni sisteme teknolojik denetimli sosyalizm demek asla yanlış olmaz. Kullanımda olan kağıt para hızla terk edilip dijital paraya geçiş yapılacaktır. Konu çok daha kapsamlı ve geniş. Anlatılacak çok daha fazla şey var ancak videonun başında da belirttiğim gibi youtube topluluk kuralları gereğince her şeyi buradan paylaşmam mümkün değil. Fakat instagramda açtığım canlı yayınlarda bu konuların detaylarına uzun uzadıya değiniyorum. Haberdar olmak ve canlı yayınlara katılmak için Instagramdan arkadaşım olabilirsiniz.

CEVAP VER

*