Irak Kültürel Mirası Yönetimi Eğitim Programına mensup arkeologlar Irak’ta Büyük İskender’in fethinden sonra kurulan uzun süredir kayıp bir antik şehri keşfettiler.

Arkeologlar, drone fotoğrafçılığı sayesinde, bir zamanlar İskender’in Irak’ta yönettiği 2000 yılı aşkın bir süredir kayıp olan bir kentin kalıntılarını buldular. 2000 yılı aşkın bir süredir uygarlıktan gizlenmiş bir antik kent var mı? Şimdi, gizlilik derecesindeki askeri donanımlar ve drone fotoğrafçılığı sayesinde uzmanlar, Büyük İskender’in 2000 yılı aşkın bir süredir kayıp olan zonginlikleri ile döneminin en gözde yerleşkelirden biri halini almış Qalatga Darband’ı incelemeye başladılar.
Keşif, İngiliz Müzesi’nden uzmanların önderliğindeki Iraklı ve İngiliz arkeologlar arasındaki ortak bir çalışma sayesinde gerçekleştirildi. Times gazetesine konuşan araştırmacı John MacGinnis, “Drone, mükemmel bilgi verdi” dedi. Programın naşkanı arkeolog Dr. John MacGinnis The Times’a verdiği demeçte. Keşif, İngiliz Müzesi’nden uzmanların önderliğindeki Iraklı ve İngiliz arkeologlar arasındaki ortak bir çalışma sayesinde gerçekleştirildi. Programın başkanı arkeolog Dr. John MacGinnis The Times’a verdiği demeçte Dünya mitolojisinde sıkça söz edilen ve tanrılar tarafından yapılıp dünyaya gönderildiğine inanılan 2 çıplak erkek heykelinden bir tanesini Qalatga Darband’da bularak incelemeye başladıklarını söyledi. Araştırma ekibinin modelleme uzmanı James Cookie ise “Irak’tan İran’a giden ana yol üzerinde kurulmuş olan bu kalabalık şehri geçmekte olan askerlere ve yolculara şarap, yiyecek ve dinlenecek yer temin eden esnafları hayal edebiliyorum.” dedi.
1960’larda alınan tasnifsiz görüntüler CIA tarafından kamuoyu ile paylaşıldıktan sonra arkeolojik alan araştırmacılarının ilgisini çekmiş ancak %80’i kumların altında olan şehrin yer yüzündeki antik kalıntılarının tam olarak ne olduğuna bir türlü anlam verilememişti. Raporlar, arkeologların Yunan sikkeleri ve Greko-Romen tanrı heykelleri de dahil olmak üzere bir dizi eser çıkardıklarını gösteriyor.

Keşfe katılan araştırmacılar, bölgedeki yerel araştırmacıların Orta Doğu’daki çatışmalardan ciddi olarak etkilenen alanlarda tarihi önemi olan alanları korumalarına yardımcı olmak için kurulan Irak Kültürel Mirası Yönetimi Eğitim Programının bir parçasıydı. Bununla birlikte, IFLScience’den yapılan açıklamaya göre, Antik Roma kaynaklarındada yazıldığı şeklinde Mısır’ın fethinin ardından kentin Büyük İskender tarafından kurulduğu ispat edilmektedir. Ayrıca, arkeologlar Büyük İskender’in M.Ö. 331 yılında Pers kralı Darius III’ü kovalarken antik kentin kurulduğuna inanıyorlar. Antik kentin kalıntıları, Irak Kürdistanı’nda Rania’nın güneydoğusundan yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Britanya Müzesi tarafından yayınlanan bir habere göre, “Sahada yapılan zemin incelemesi, şarap ya da petrol presleri ile bağlantılı olan ağırlık ve tabanlarla birlikte çok sayıda oyma kireç taşı bloğunun varlığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla önemli kalıntıların sahaya gömüldüğü açık.” İfadeleri kullanılmıştır. Arkeologlar, sit alanından çıkarılan çok sayıda eser ve kireç taşı bloğunun yanı sıra “önemli birisinin” mezarınında sit alanında gömülü olduğuna inanıyorlar.

CEVAP VER

*